Когато през април 2021 г. десетина от най-значимите футболни клубове в Европа представиха проекта си за европейска Суперлига, от централата на УЕФА настъпи паника, най-вече защото новият турнир нямаше да бъде под пълния контрол на могъщата континентална централа в този спорт и заплашваше самото съществуване на най-печелившия клубен турнир в света - Шампионската лига.

Засега, усилията на УЕФА да блокира проекта за "частна суперлига" успяват - със заплахи, убеждаване, обещания за промени и съдебни дела, европейската федерация накара по-голямата част от клубовете зад проекта да се оттеглят от него. Но от периодичните изказвания на някои президенти на стана ясно, че заплахата изобщо не е отминала и ако няма съществени промени в евротурнирите, идеята за Суперлига лесно може да бъде възродена.

В крайна сметка, УЕФА реши да бори "партизанския" проект като... предложи за нова версия на Шампионската лига, която подозрително прилича на плановете за алтернативното състезание.

Най-голямата промяна в сезон 2024/25 е фазата във формат на първенство по т. нар. "швейцарски модел". Тя е с участието на 36 отбора, които ще играят по един двубой срещу избрани опоненти в осем кръга. За сравнение, досега в груповия етап всеки отбор играеше с по три съперника в по два мача на разменено гостуване.

Подобна промяна във формата има и за другите два турнира - Лига Европа и Лигата на конференциите.

Според водещия български букмейкър, спонсор на най-успешния български клуб в евротурнирите ЦСКА, дори в новия формат, колосите Манчестър Сити и сегашните носители на титлата Реал Мадрид са най-вероятните бъдещи клубни шампиони на Европа, с шанс за титла от около 31% и 25% съответно.

НОВИЯТ ФОРМАТ И ГОЛЕМИТЕ ПРОМЕНИ

Промяната е драстична и увеличава броя на мачовете до 189, вместо досегашните 12. КОето едва ли е добра новина за и без това изцедените от хипернатоварения си календар футболисти на елитните клубове.

Новата начална фаза във формат на първенство, която се въвежда в Шампионската лига, ще завършва в края на януари, вместо в края на декември, както беше досега. Ще има и седмици, отделени изключително за тази лига, със съответни паузи в Лига Европа и Лигата на конференциите.

Крайните победители в надпреварата ще са изиграли цели 17 мача от първия си до финала включително, като за пръв път и в четвъртък ще има програмирани двубои в добавка към традиционните вторник и сряда.

Също голяма промяна е, че две държави ще имат право на пет отбора във фазата с формат на първенство, след като досега таванът беше до четири тима от страна. Които ще бъдат тези държави ще зависи от националните коефициенти, които УЕФА изчислява, като за начало двете щастливи страни са Италия и Германия.

КАК ЩЕ СРАБОТИ НОВИЯТ ФОРМАТ НА ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Стартиращите отбори нарастват от 32 на 36 за новата фаза с формат на първенство по швейцарския модел на мястото на традиционната групова фаза. В тази своеобразна мини лига, включваща всички участници накуп, всеки от тях ще има гарантирани по минимум осем мач срещу осем различни съперници - по четири на свой и чужд терен, избрани по специален компютърен алгоритъм.

Класиралите се на първите осем места в този етап ще се класират автоматично за директните елиминации, а отборите между девето и 24-то място ще спорят в плейофи в два мача на разменено гостуване за място на осминафиналите.

Тимовете между 25-о и 36-о място в класирането са елиминирани от всички евротурнири до края на сезона.

От осминафиналите в Шампионската лига насетне форматът се запазва както досега. Цялата идея на УЕФА е в предходната фаза да има повече отбори и съответно повече мачове на топ ниво. Естествено, заради повечето приходи от публика и телевизионни права.

СУПЕРКОМПЮТЪР ЗАМЕСТВА ЖРЕБИЯ, AMA И НЕ СЪВСЕМ

При стария формат за груповата фаза с деление на осем групи по четири отбора, изборът на участници във всяка група беше сравнително лесна работа и се случваше чрез жребий. В новия формат на турнира обаче, за жребий биха били нужни почти 1000 топки, разхвърляни в поне 36 урни, което накара УЕФА да опре услугите на компютърен алгоритъм.

Първо, всички 36 отбора ще бъдат ръчно изтеглени с топка на сцената. После, за всеки изтеглен тим, автоматизиран софтуер ще изтегли на случаен принцип по осем съперници от четири различни нива.

Софтуерът ще определи кой ще е домакин и кой ще е гост във всеки от мачовете, като ще се спазва принципът на равнопоставеност - всеки участник да има по четири домакинства и четири гостувания срещу осемте си опонента.

Важно е да се отбележи, че в новата фаза с формат на първенство отборите няма да могат да играят срещу противници от своята страна и може да се изправят срещу максимум два тима от една и съща чужда държава.

Завършеният списък с мачове от тази нова фаза ще бъде ясен на 31 август, събота.

За да няма съмнения откъм честност, целият процес ще бъде излъчен на живо от зала "Грималди Форум" в Монте Карло.

ЗА ФИНАЛ

След всичко споменато дотук може да се направи изводът, че новата фаза във формат на първенство по т.нар. "швейцарски модел" ще донесе динамика и конкуренция на по-високо ниво в сравнение с досега.

Очакването е, вече всеки един мач да има значение, без значение от това колко голям и популярен е клубът или как се е представял досега в най-авторитетния турнир. Интригата потенциално може да е доста повече, но никой все още не знае как ще се отрази увеличението на мачовете на и без това натоварените футболисти. За тяхно щастие, през лятото на 2025 г. няма наистина значими континентални и световни първенства, но това ще се промени още през 2026 г., когато ни чака световното в САЩ, Канада и Мексико.

Сигурното е, че евротурнирите имаха нужда от промяна, но дали това е най-удачната схема, само бъдещето ще покаже.