Ливърпул е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига. Възпитаниците на Рафаел Бенитес надделяха изключително драматично над Челси.

В редовното време мачът завърши при резултат 1:0 за домакините. Само преди седмица "сините" надделяха със същия резултат на собствен терен, а след като редовните 90 минути и двете продължения завършиха с гол повече за "червените", се стигна до изпълнение на наказателни удари.

Там момчетата от града на Бийтълс показаха по-здрави нерви и заслужени ликуват след 3:1 при дузпите. По този начин Ливърпул чака на финала победителя от другия полуфинален сблъсък между Милан и Манчестър Юнайтед. Двубоят е в сряда от 21.45, а англичаните имат гол преднина след 3:2 на "Олд трафорд". Сблъсъкът за купата ще се играе на 23-и май в гръцката столица Атина.

След скучни начални минути, в които головите положения липсваха, дойде 21-ата минута, в която домакините излязоха напред в резултата след
триково изпълнение на пряк-свободен удар. Играчите на Челси очакваха центриране в наказателното поле.

Вместо това Стивън Джерард пусна остра ниска топка и датският защитник Даниел Агер я засече с хубав удар точно до дясната греда на Чех.

Полувремето се доигра без публиката на "Анфийлд" да стане свидетелна на особено качествени изпълнения.

През втората част възпитаниците на наставника Жозе Мауриньо опитаха да променят резултата, като възможности за това се откриха основно пред изнесения напред Дидие Дрогба. Липсата на шанс, силните изяви на Рейна и безупречните действия на Джейми Карагър обаче разколебаха острието на "сините" от Лондон.

До края на редовното време домакините имаха за какво да съжаляват, след като разтресоха и напречната греда зад Петър Чех.

В продълженията и двата тима по-скоро се стремяха да не допуснат гол, отколкото да се хвърлят във вихрени атаки. Така логично се стигна до изпълнение на наказателни удари.

Пръв зад топката при изпълнението застана Будевин Зенден, който с премерен шут прати в обратния ъгъл стража на гостите и даде преднина на тима си. След него дойде ред и на Ариен Робен да опита на надхитри Пепе Рейна. Вратарят на домакините обаче предугади посоката на удара и улови без проблеми изстрела.

Капитанът на Челси Франк Лампард бе точен при третото изпълнение и доведе резултата до 1:2 при дузпите за "червените". Джерард показа хладнокръвие при следващия изстрел, а Рейна се превърна в героя на мача, след като отново се справи с изстрела на Джереми. Следващият шут даде началото на празненствата в Ливърпул, тъй като Дирк Кайт реализира безпроблемно и с общ резултат 4:1 прати тима си на финал.

Двамата наставници на Ливърпул и Челси изведоха следните 11 на терена на „Анфийлд”:

Ливърпул: Рейна, Финън, Карагър, Агер, Джон Арне Рийзе, Пенант, Джерард, Масшерано, Зенден, Каут, Крауч.

Челси: Чех, Ферейра, Есиен, Тери, А.Коул, Оби Микел, Макелеле, Лампард, Джо Коул, Дрогба, Калу.

Рефер: Мануел Мехуто Гонзалес

Головете в редовното време:

22' ГОООООЛЛЛ! Даниел Агер дава преднина на домакините! Стивън Джерард му подаде по тревата след заучено положение и Агер намери непокрития десен долен ъгъл на Чех.