Барселона е на финал в Шампионската лига след изключителна драма на "Стамфорд Бридж". Гол на Иниеста в продължението на редовните 90 минути донесе равенство 1:1, което праща момчетата на Гуардиола на финала в Рим. Подвигът на каталунците предотврати повторение на миналогодишния финал, в който играха Манчестър Юнайтед и Челси.

Първи до гол в мача достигна отборът на Челси. Опит за центриране на Франк Лампард завърши с рикошет и топката полетя към дъгата на пеналтерията. Там тя бе посрещната от воле от Микаел Есиен, който я насочи в горния ляв ъгъл. Кълбото срещна горната греда и спря в мрежата на плонжиращия Валдес в 9-ата минута.

В 17-ата минута домакините имаха нов шанс да се разпишат чрез Франк Лампард. Халфът пробва удар отляво, но прехвърли вратата. Каталунците останаха верни на стила си да комбинират с бързи пасове по земя, но срещаха отпор в сгъстената отбрана в синьо.

Дани Алвеш пробва късмета си с изпълнение на пряк свободен удар от 35 метра, но шутът му не намери целта в 21-ата минута. Две минути по-късно Дрогба изпусна чудесна възможност, след като беше оставен сам срещу Валдес. Стражът излезе навреме и изпревари голмайстора, избивайки топката с крак.

Секунди по-късно домакините спечелиха пряк свободен удар на границата на наказателното поле отляво, близо до аутлинията. Алвеш наруши правилата срещу Малуда. С изпълнението се нагърби Дрогба, който заложи на силата, но Валдес успя да се намеси и изби.

Котдивоарецът остана недоволен в 27-ата минута. Абидал го спря агресивно по време на пробив в наказателното поле, но не последва сигнал за дузпа. Безмълвието на Овребо ядоса и мениджъра Хидинк.

След половин час игра неприятна травма получи Франк Лампард, което принуди съдията да спре играта. Халфът получи удар в устата в следствие на който му потече кръв. Наложи се той да напусне терена, за да му бъде оказана медицинска помощ.

В 37-ата минута Лионел Меси проби отдясно в наказателното поле, но опитът за центриране завърши в ръцете на Чех. Минута по-късно техничният аржентинец отново напредна отдясно и пробва ниско центриране, но стражът на Челси отново парира.

Каталунците натиснаха в последните минути на полувремето, затягайки обръча около вратата на Челси. Мноходова акция на гостите завърши с поредно центриране на Меси, но Ето`о остана под топката.

Второто полувреме започна с равностойна игра, като футболистите на Барселона демонстрираха желание да върнат бързо гола. В 57-ата минута Яя Туре и Дидие Дрогба заформиха епична битка. Сънародниците от Кот д`Ивоар се сблъскаха на границата на наказателното поле. Дрогба падна на тревата, искайки дузпа, но Оребро подмина ситуацията.

Барселонци можеха да изравнят след час игра. Многоходова акция завърши с пас на Шави към Кейта, който пое технично топката с гръб към вратата и със завъртане опита удар. Изстрелът му беше неточен, преминавайки над вратата. В 65-ата минута Лионел Меси намери празно пространство и пробва удар от дъгата на пеналтерията, но кълбото прелетя над вратата.

Минута по-късно настъпи най-спорният момент в мача. Ерик Абидал получи директен червен картон за задържане на откъсващия се сам Никола Анелка. На повторение се видя, че няма съприкосновение между двамата, но реферът Овребо вдигна картон и отсъди пряк свободен удар. Изпълнението на Лампард беше неточно.

В 72-ата минута терена накуцвайки напусна Дидие Дрогба, а на негово място Хидинк пусна бившия играч на Барселона Жулиано Белети. Въпреки че останаха с човек по-малко гостите продължиха да задържат по-трайно топката и да опитват атаки към Чех.

В 77-ата минута Алекс спря устрема на Меси към наказателното поле и си изпроси жълт картон, който го лишава от участие в следващия мач. Пряк свободният удар беше изпълнен от Дани Алвеш, но отново безуспешно.

Три минути по-късно Жерар Пике шутира от дъгата на пеналтерията, но кълбото премина вляво от вратата. В 81-ата минута именно Пике пък бе основен заподозрян в собственото си наказателно поле. Анелка чукна топката във въздуха и тя срещна тялото на бранителя, като остана съмнение за игра с ръка, но не последва съдийски сигнал.

Треньорът на Барселона Пеп Гуардиола се реши на първа смяна в 85-ата минута, изваждайки Бускетс, за да пусне Боян Къркич. Сърбинът се появи със задачата да подкрепи Меси и Ето`о в атаката. Реферът Овребо подмина нова спорна ситуация в 87-ата минута, когато пред наказателното поле на Челси беше блъснат Меси.

Футболистите на Барселона опитаха финален натиск към вратата на лондончани. Испанците така и не успяваха да запишат точен удар в рамките на вратата на Чех до 93-ата минута. Центриране на Дани Алвеш от десния фланг беше изчистено с глава от Тери, топката попадна в Меси, който напредна и пусна нисък пас към засилващия се Иниеста. Ударът на испанския национал влетя в горния десен ъгъл на вратата на Чех за 1:1.

В последната минута на добавените четири играчите на Челси имаха нова претенция за дузпа. Центриране отдясно от ъглов удар завърши с разбъркване и последва шут на Балак, който рикошира в тялото на Кейта. Германският национал и целият щаб на „сините" поиска дузпа за контакт с ръката на халфа. В последните атаки на Челси се включи и вратарят Чех.

Гуардиола спечели време, правейки смени. На мястото на героя Иниеста се появи бившият играч на Челси Ейдур Гудйонсен. Драматичното попадение на чужд терен класира каталунците на финала в Рим, след като първият двубой на „Камп Ноу" миналата седмица завърши 0:0.

Челси - Барселона 1:1 (1:0)

1:0 Есиен (9 мин)
1:1 Иниеста (93)

Челси (4-4-2): Чех, Коул, Тери, Алекс, Босингва, Есиен, Балак, Лампард, Малуда, Анелка, Дрогба (72 - Белети)

Мениджър: Хидинк

Барселона (4-3-3): Валдес, Алвеш, Пике, Абидал, Бускетс (85 - Къркич), Кейта, Шави, Иниеста (95 - Гудйонсен), Яя Туре, Меси, Ето`о

Треньор: Гуардиола

Жълти картони: Есиен, Алекс, Балак, Дрогба (Ч); Дани Алвеш, Ето`о, Иниеста (Б)