Отборът на Барселона направи огромна крачка към класирането си на финал в тазгодишното издание на Шампионската лига. Селекцията на Ернесто Валверде победи Ливърпул с 3:0 и така направи далеч по-лесен за себе си предстоящия тежък реванш на "Анфийлд" след шест дни.

Барселона - Ливърпул 3:0, (Развой на срещата по минути)

Поредна доза магия от страна на Лионел Меси

Битката на колосите беше апотеоз на атакуващата и бърза игра, а над всички отново беше гениалният Лионел Меси. Маестрото наказа мърсисайдци с два гола, като вторият от тях имаше исторически статут, тъй като беше под №600 за него с екипа на каталунците. Тон за магическата вечер пък даде Луис Суарес с попадение през първата част.

Снимка 421020

Източник: EPA/БГНЕС

Макар и да доминираше в сериозни периоди от двубоя, Ливърпул си тръгна с празни ръце и няколко много големи пропуска. Фрапантен ще остане този на Мохамед Салах, който в 85-ата минута не успя да вкара на празна врата от около метър.

Така испанският гранд увеличи неимоверно много шансовете си за участие във финалната битка, която ще се проведе на стадион "Уанда Метрополитано" в Мадрид.

Снимка 421017

Напълно очаквано според офанзивните характеристики и на двата тима, публиката на "Камп Ноу" видя по една опасна атака за грандовете още до 120-ата секунда. И ако всичко при Барса завърши с пресечено от Алисон центриране, то Мо Салах внесе огромно напрежение в полето на "блаугранас". Египтянинът демонстрира бързи крака и пробва да стреля между четирима. В крайна сметка топката не стигна до обсега на Тер Стеген.

Отговорът на "лос кулес" не закъсня и при следващия си шанс вече сериозно притесниха своя английски опонент. Иван Ракитич се озова на изключително удобна позиция за стрелба. Хърватинът обаче реши да бъде отборен играч и да подава за Артуро Видал, което в крайна сметка се оказа грешка.

Снимка 421018

Общо взето футболният запалянко не можеше да си поеме дъх, тъй като на свой ред Ливърпул сътвори бляскава контра. При нея сенегалецът Мане изпревари Жерар Пике и след лек контакт с него падна в наказателното поле. Реферът Бьорн Кайперс все пак реши, че това не е достатъчно, за да отсъди дузпа.

Живата легенда на световния футбол Лео Меси бе бесен на главния арбитър в 13-ата минута, когато според него беше спестена чиста дузпа за домакините. Макар и блокиран след великолепен шпагат на Анди Робъртсън, "Ла Пулга" успя да продължи инвазията си в полето на Ливърпул. Аржентинецът опита да намери пролука през отбраната на "червените", но топката, макар и от доста близо, срещна ръката на Жоел Матип. Провинението на камерунеца обаче бе простено от Бьорн Кайперс, подминал ситуацията след разглеждане с ВАР!

Снимка 421023

Миг по-късно дойде и минутката на Филипе Коутиньо, който на два пъти получи шанс да обстрелва своя сънародник Алисон. При първия шут, стражът се намеси качествено, а другият изстрел пък премина на сантиметри от далечната греда.

Лоша новина сполетя треньорския щаб на гостите още в 18-ата минута. Наби Кейта получи травма, която не му позволяваше да продължи срещата и така на неговата позиция се появи титулярният капитан на островитяните Джордан Хендерсън.

Снимка 421038

Ливърпул пусна "първа кръв" в този мегасблъсък и това се случи в 25-ата минута. В епицентъра на събитията се оказа бившият играч на мърсисайдци Луис Суарес. Уругваецът се вклини между Матип и Ван Дайк и след разсичащ извеждащ пас на Алба се пусна на шпагат, чрез който съумя да прокара топката през тялото на легналия вратар Алисон Бекер за 1:0!

Невероятното взаимодействие между Мо Салах и Садио Мане си пролича в 34-ата минута, когато бързият африканец пак се оказа с една идея по-повратлив от Пике и Ленгле. Звездата на гостите обаче разочарова и себе си с изключително неточен изстрел над горната греда.

Снимка 421033

Искри между двата тима прехвърчаха в 43-ата минута, когато Джеймс Милнър вкара здраво рамо на Лео Меси, прелетял ниско над тъчлинията. Ситуацията обаче завърши без картон за опитния английски футболист. Въпреки бурните протести на ... Луис Суарес.

Втората част стартира със страхотна възможност за Ливърпул. Мо Салах отново създаде напрежение в полето на Барса. Кълбото стигна до Вайналдум, който от своя страна върна назад за дебнещия Милнър. Бившият национал на Англия заложи на техниката и насочи топката към далечния ъгъл на Тер Стеген. Германецът очакваше подобен развой на събитията и спаси чрез максимално разтягане.

Натискът на гостите се увеличаваше. А Барса допусна втори голям пробив в отбраната си още до 53-ата минута. Този път шанс за стрелба се отвори за Салах, който също обаче не успя да матира Тер Стеген.

Снимка 421037

Определено Ливърпул изпускаше все по-изгодни възможности! Кулминацията настъпи в 59-ата минута, когато Милнър навлезе от крилото към точката на дузпата, за да засече остро подаване на Салах. Играчът с №7 пак трябваше да изпитва мигове на разочарование, тъй като от 12 метра стреля точно в обсега на почти безпомощния в този фрагмент от мача страж на Барса.

Барса "финтира" трудните мигове и нанесе втори звучен шамар по амбициите на своя съперник. Лео Меси подхвана атака през центъра, след което пусна много хитро за включилия се в предни позиции Сержи Роберто. Испанският национал не успя да отправи изстрел, тъй като беше блокиран от шпагат. Това се оказа отлична възможност за Барса, тъй като кълбото попадна в краката на Луис Суарес, който с нестандартно изпълнение я прати в горната греда. Големият ужас за Ливърпул обаче бе, че отбилата се топка стигна до краката на дебнещия Лео Меси, който просто я добута в опразнената английска врата.

Снимка 412823

Източник: fc barcelona

Моментът за историята настъпи осем минути преди последния съдийски сигнал. Лео Меси се нагърби с изпълнението на фаул, който завинаги ще бъде помнен от маестрото. Аржентинецът насочи топката с такава акуратност, че тя се заби в горния десен ъгъл на нямащия какво да направи Алисон. Така Барса стигна до класиката, а пък Меси вкара своя гол №600 с екипа на любимия си клуб! Впечатляващо!

Късметът днес изобщо не беше с ливърпулци, които в 85-ата минута сякаш трябваше да стигнат поне до гол на чужд терен. Първо удар на Джо Гомес беше изчистен от голлинията, а при добавката Мохамед Салах направи пропуска на живота си, като от два метра, вместо опразнената врата, стреля в страничната греда!

Снимка 421040

До края Барса можеше да отбележи поне още два гола заради разредената отбрана на Ливърпул. Гнева на всички обаче си навлече Усман Дембеле, който шокира с двата си фрапантни пропуска в даденото от съдията продължение.

Най-добрата новина за нас е, че още от тази страхотна футболна битка, ще гледаме само след шест дни, за когато е насрочен реванша между Ливърпул и Барселона. Този път на "Анфийлд".