Четвъртфиналите в Шампионската лига за сезон 2008/2009 г вече са в историята. Равносметката от осемте мача е 28 гола, някои от които шедьоври, паметни мигове и доста емоции. В следващата фаза на турнира продължават три английски отбора и един от Испания. Почти стопроцентово повторение на картината от миналия сезон. Три от четирите отбора на полуфиналите присъстваха на тази фаза и миналата година - европейският шампион Манчестър Юнайтед, Челси и Барселона. "Новакът" в четворката е Арсенал. Преди година на неговото място беше Ливърпул.

"Артилеристите" ще мерят сили с действащия носител на трофея Манчестър Юнайтед, докато Барселона ще трябва да се бори с Челси. Така отново 3/4 от Шампионската лига принадлежи на Англия, а другата 1/4 е за Испания. Най-силните първенства в Европа Висшата лига и Примера Дивисион си дават среща на предпоследното стъпало на най-престижния турнир на Стария континент. Ще станем ли свидетели на втори пореден английски финал или този път Барселона ще пробие до мача за титлата? Предстои да видим.

1/4-финалите

Порто - Манчестър Юнайтед - португалците бяха на път да поднесат малко очаквана изненада за много специалисти и почитатели. Сценарият се доближи до битката между двата клуба през 2004 г, когато Порто екзекутира "Червените дяволи". "Синьо-белите" изиграха силен мач на "Олд Трафорд" и успяха да измъкнат стратегически удобното 2:2 с изравнителен гол в 89-ата минута.

Историята също беше на страната на португалския шампион - той нямаше загуба от английски отбор на своя "До Драгао". Двата гола на чужд терен и факторът домакинство даваха доста добри преимущества на водените от Жезуалдо Ферейра футболисти. Те обаче бяха бледа сянка на себе си във втория мач.

"Драконите" разчитаха прекалено на често неориентирани центрирания, които така и не затрудниха съществено англичаните. Домакините установиха натиск в последните двадесетина минути, но така и не съумяха да намерят верния път към вратата на Юнайтед.

Мениджърът на манчестърци сър Алекс Фъргюсън получи два важни коза преди визитата в Португалия. За двубоя се възстановиха българската звезда Димитър Бербатов и английският национал Рио Фърдинанд. Така шотландецът получи сериозни възможности в атака чрез Бербо в търсене на задължителен гол и в защита със стабилния Рио.

В крайна сметка португалците бяха надиграни от свой сънародник. Носителят на "Златната топка" Кристиано Роналдо с майсторски удар в 6-ата минута вкара единствения гол, който имаше и историческа стойност. Бербатов тормози защитата на Порто, докато не се наложи да бъде заменен от друг португалец - Нани, в средата на второто полувреме. Европейският клубен шампион сложи край на непобедимостта на Порто от англичани на собствения му стадион.

Челси - Ливърпул - почитателите на футбола и Шампионската лига в частност вече се чувстват абонирани, след като за пета поредна година "сини" и "червени" кръстосаха шпаги в турнира. Краен победител от епичния сблъсък излезе Челси. Лондончани се наложиха с 3:1 в първия мач на "Анфийлд". Реваншът на "Стамфорд Бридж" предложи всичко - първокачествен футбол, драма, характер, дух, случайност, грешки и полирано до ослепителен блясък майсторство.

Топката не можа да отдъхне, дори когато се изпълняваше тъч. Ливърпулци проявиха прословутия си дух и поведоха с 2:0 до полувремето. Преобразен Челси започна настървено през втората част доведе резултата до пълен обрат - 3:2. Това беше едва първият епизод от спектакъла. Гостите от града на Бийтълс не бяха казали последната си дума. Два гола за три минути и втори пълен обрат - 4:3 за Ливърпул. "Червените" вече виждаха и пети гол, който им осигуряваше класиране, но вместо това получиха четвърти в своята врата.

Трибуните на стадиона в Западен Лондон и милиарди пред телевизорите се задъхаха повече и от футболистите на терена от експлозивното развитие на мача. Последният съдийски сигнал на испанеца Луис Медина Канталехо дойде при 4:4. Челси триумфира с общ резултат 7:5, но двубоят от вторник може да бъде окачествен като финал преди финала.

Барселона - Байерн (Мюнхен) - всичко в този 1/4-финал се реши на стадион "Камп Ноу" в първия мач. Каталунците изиграха страхотни 45 минути през първото полувреме, за да доведат резултата до 4:0. Двубоят протече като едностранно шоу, което играчите от Мюнхен гледаха отблизо. Гостите бяха изпаднали в тежък нокдаун, което си пролича и в изказванията им след мача. Рядко германски отбор, особено шампионът и още повече Байерн е изглеждал толкова нелепо на зеления килим.

Барселонци проявиха аристократизъм през второто полувреме и спряха да пращат топката зад гърба на Ханс-Йорг Бут. Реваншът в баварската столица беше повече протоколен. 69 000 изпълниха "Алианц Арена", но така и не видяха поне минимална победа за отмъщение.

Звездата на мюнхенци Франк Рибери експлодира, за да открие резултата, но Сейду Кейта с топовен шут отне шансовете за частично отмиване на срама. Барселона също обърна хода на историята, след като в предишните си две срещания с Байерн в Европа отпадаше от германския отбор.

Арсенал - Виляреал - двата състава си дадоха нова среща след 1/2-финалите помежду си в Шампионската лига от сезон 2005/2006 г. Сценарият се разви идентично. Равенство в Испания и победа за Арсенал в Англия. Този път ремито дойде първо. Маркош Сена изведе Виляреал напред на "Ел Мадригал", но Емануел Адебайор с майсторски удар със задна ножица изравни в средата на второто полувреме.

Двата отбора преживяха кадрови проблеми. По време на мача в Испания "артилеристите" загубиха вратаря си Алмуния и централния защитник Галас заради контузии. Преди този двубой и във времето до реванша Виляреал също претърпя неприятности, губейки ключови фигури в средата на терена. Осакатени в различни зони на игрището двата състава трябваше да решат всичко на "Емиратс".

Младата банда на Венгер, почти напълно отписвана да сътвори нещо значимо през сезона, в по-ранния му етап, демонстрира по-силни футболни аргументи от конкурента си и спечели с 3:0. Завръщането на Фабрегас и Адебайор очевидно повдигна духа и самочувствието на "червено-белите" от Лондон. Преди този мач "Жълтата подводница" имаше само едно поражение в Англия и то бе именно от Арсенал.

1/2-финалите

Манчестър Юнайтед - Арсенал - сблъсъкът на най-успешните клубове в историята на Висшата лига. Съперничеството между "Червените дяволи" и "топчиите" е сред най-емблематичните в английския футбол от първите дни на съществуването му. Тактическата война между сър Алекс Фъргюсън и Арсен Венгер е придобила митичност.

Именно французинът наруши хегемонията на шотландския си колега, като освен това има и положителен баланс срещу него. След провала на Моуриньо да спре Фъргюсън идва време да се разбере дали Венгер е черната котка за сър Алекс.

В състава на "Червените дяволи" има и българско участие в лицето на Димитър Бербатов. Бербо не е чужд на обстановката на Шампионската лига, в която вече има един финал с екипа на Байер (Леверкузен). Стига да е здрав, несъмнено Митко ще е сред основните оръжия срещу защитата на Арсенал.

В другия лагер ще се разчита изключително на Адебайор, който има сходна физика и стил с тези на Бербатов. В мача през сезона между двата отбора Арсенал победи Манчестър Юнайтед с 2:1 в Лондон. Първият полуфинал пък ще е на "Олд Трафорд".

Челси - Барселона - дружината на Абрамович срещу най-страховитата огнева мощ на Стария континент. За никой не е тайна, че мечтата на Роман Абрамович, собственикът на Челси, е трофея в Шампионската лига. Руският мултимилиардер пръсна стотици милиони, като дори уволни Жозе Моуриньо, недоволен от опитите на португалеца да превземе трона на Европа.

Челси беше на крачка от сбъдването на мечтата през миналия сезон, когато достигна финала, който загуби с дузпи от Манчестър Юнайтед. "Сините" демонстрират добър колектив, характер и зрялост. За пореден път имаха тежката задача да мерят сили с Ливърпул, който се намира във възходяща форма през последните месеци. "Стамфорд Бридж" стана свидетел на историческо 4:4, в което лондончани на два пъти бяха в ролята на изоставащ и застрашен.

Най-важната фигура в клуба безспорно в момента е мениджърът Гуус Хидинк. Холандецът наследи Луиш Фелипе Сколари и загубил пътя отбор. Специалистът хвана юздите с желязна ръка и върна състава в битката за Шампионската лига и възроди надеждите за титлата във Висшата лига.

От другата страна стои съставът на Барселона. Каталунците разполагат с най-страховитата огнева мощ и аржентинското чудо Лионел Меси. Разбира се, в отбора има още редица опитни и млади майстори, но безспорно нисичкият техничар записва блестящ сезон до момента. Бившият халф на клуба Хосеп Гуардиола пое треньорския пост и до момента се справя чудесно, поддържайки отбора на три фронта, с отлични шансове за требъл.

"Синьо-червените" не спират да бележат, като в атаката им блестят имената на доказани реализатори - Самуел Ето`о и Тиери Анри. Импровизаторският стил на испанците срещу тактическата дисциплина на Хидинк в Челси е повече от обещаващ сблъсък в търсене на място на финала.