ТОПСПОРТ продължава рубриката си "Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-големия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1999/2000 година.
2000 година: РЕАЛ (МАДРИД) - ВАЛЕНСИЯ 3:0
РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА: УНИКАЛНА ГЛУПОСТ ЛИШАВА ЛИТЕКС ОТ МАЧ С ФИОРЕНТИНА
Шампионска лига 1999/2000 е осмото издание под това наименование на най-важния европейски турнир за клубни отбори във футбола и 45-то от началото.
През този сезон освен носителя на трофея Манчестър Юнайтед участват рекордните 71 отбора от 47 страни, като държавите на места от 1-во до 3-то в петгодишната ранглиста на УЕФА изпращат четири клуба в турнира, тези от 4-о до 6-о - три, а страните от място 7 до 15 - два.
В същинската част от турнира участие взимат 32 клуба от Стария континент. Отборите се разделят в 8 групи по 4. Първите два тима от всяка група се класират за следващия етап, където се сформират нови 4 групи от по 4 тима. Победителите и подгласниците в тези 4 групи се класират за 1/4-финалите.
УЧАСТНИЦИТЕ В ГРУПОВАТА ФАЗА ПРЕЗ СЕЗОН 1999/00:
Лацио, Динамо (Киев), Байер Леверкузен, Марибор, Барселона, Фиорентина, Арсенал, АИК, Розенборг, Фейенорд, Борусия (Дортмунд), Боавища, Манчестър Юнайтед, Олимпик (Марсилия), Щурм Грац, Корация Загреб, Реал Мадрид, Порто, Олимпиакос, Молде, Валенсия, Байерн (Мюнхен), Глазгоу Рейнджърс, ПСВ Айндховен, Спарта (Прага), Бордо, Виелм II Тилбург, Челси, Херта, Галатасарай, Милан
ВИДЗЕВ ЛОДЗ - КОШМАРЪТ ЗА ЦЯЛ ЛОВЕЧ
Историята на Литекс
На 12 юни 1996г. бизнесменът Гриша Ганчев спасява отбора от родния си град и го преименува на Литекс. Ловчанлии създават професионална структура и организация, светкавична селекция с известни имена, които са отхвърлени по една или друга причина от столичните грандове и безпроблемно се завръщат в "А" група , с огромна преднина пред преследвачите си. През сезон 1997/1998г. оранжевите бързо се превръщат във фактор в шампионата и макар и новаци, веднага успяват да надделеят в борбата за титлата. Под ръководството на Димитър Димитров-Херо клубът става шампион , завършвайки с пет точки пред Левски. В световен мащаб единствено Литекс и германският Кайзерслаутерн стават шампиони веднага след промоция в елита.
Източник: Официален сайт на Литекс
Следващият сезон 1998/1999г. Литекс не спира възхода си и отново става шампион в ожесточена конкуренция с Левски. Тимът триумфира начело с Ферарио Спасов, а в решителната битка за титлата, оранжевите правят нулево реми на "Герена" срещу своя опонент, което окончателно подпечатва успеха им. Таранът Димчо Беляков става голмайстор на "А" група с 21 отбелязани гола, а за най-добър играч е обявен албанският халф Алтин Хаджи.
Същият сезон е и най-великият мач на Литекс, състоял се на 29 ноември 1998 г. Тогава ловчанлии разбиват като домакин с 8:0 ЦСКА. Никога в историята си армейците не са претърпявали такъв разгром, дори и срещу Барселона и Байерн. Начело на столичани е легендарния Димитър Пенев, а в състава му личат имената на бъдещите звезди Мартин и Стилиян Петрови. Пределно мобилизираните домакини обаче са безмилостни и още до почивката водят с 5-0. В крайна сметка след хеттрик на Димчо Беляков, два гола на Стойчо Стоилов и по един на Кирилов, Симонович и Юруков, се стига до този паметен успех, при който червените фенове напускат двубоя на полувремето и после нарязват гредите н стадион Българска армия. Отборът на Литекс играе и финал за Купата на България, където губи с минималното 0:1 от ЦСКА.
Източник: Официален сайт на Литекс
Пределно мобилизирани от успешното си развитие, ловчанлии стартират втората си европейска кампания в Шампионската лига.
Жребият е благосклонен и отрежда на "оранжевите" битки с първенеца на Северна Ирландия - Гленторан. Всичко се решава още в първата среща, когато съперникът е разбит с класическото 3:0. Точни са албанците Алтин Хаджи и Албан Буши, а финалният удар в сърцето на ирландците нанася Марин Петров.
Разходката до Острова не носи проблеми за Литекс и след успех с 2:0 българският шампион вече очаква наглед непознатия за родната общественост Видзев (Лодз). Стимулът за отстраняване на опонента е двойно по-голям, тъй като евентуален съперник в третия квалификационен кръг трябва да бъде Фиорентина, където по това време играят футболисти от ранга на Франческо Толдо и Габриел Батистута.
Срещата с поляците обаче се превръща в едно от най-големите европейски разочарования за тима от Ловеч. Ето какво се случва през лятото на 1999 година:
Официално треньор на "оранжевите" се води Алекси Желязков, а Димитър Димитров е главен консултант, тъй като по същото време е селекционер на националния отбор.
В първия мач в Ловеч домакините буквално прегазват Видзев, чийто треньор е легендата Гжегош Лато. В герой на Литекс е младият Светослав Тодоров. Нападателят вкарва първите два гола, после Мариян Живкович прави 3:0 от дузпа. В последните минути двата тима си разменят по един гол и крайният резултат е 4:1. В Ловеч са на седмото небе от радост и очакван с нетърпение не реванша, а...идването на Фиорентина с Батистута и Руи Коща. Италианският отбор е следващият съперник на Литекс в решителния плейофен кръг за влизане в групите на Шампионската лига. След една седмица обаче се оказва, че Фиорентина ще бъде съперник на Видзев.
На 4 август 1999 година е реваншът в Полша. Поляците откриват, но в 30-ата минута Светослав Тодоров отново ги наказва. Попадението на младока е уникално и влиза в класацията на Топ 10 на най-красивите голове в квалификационните кръгове. През второто полувреме обаче Видзев отбелязва три гола и се стига до продължения. В тях Литекс доминира, но изпуска три стопроцентови положения. И спорът трябва да бъде разрешен с дузпи. Българският състав отново дръпва напред с 2:0 при ударите от бялата точка, но след това Стефан Колев, Златомир Загорчич и Албан Буши пропускат и Видзев измъква успеха.
ПЪРВА ГРУПОВА ФАЗА: СРАМ ЗА АРСЕНАЛ, МИЛАН И БОРУСИЯ (ДОРТМУНД)
Новият формат на Шампионската лига взима и своите първи жертви. Три от класическите грандове на европейския футбол не успяват да прескочат стартовата групова фаза.
Изненадващо в тази негативна компания попада Борусия (Дортмунд). Вестфалци вече усещат зловещото настъпление на финансовата криза и под ръководството на своя наставник Михаел Скибе се класират едва на третото място в група "С". А нейната трудност не е никак голяма, когато говорим за съперници то ранга на Розенборг, Фейенорд и Боавища.
Тотално подмладеният състав на "жълто-черните" се класира на едва трета позиция, като в емблематичен мач губи с 0:3 насред "Вестфаленщадион" от Розенборг. Тогава в редиците на Борусия кариерата си градят Йенс Леман, Крисиан Нерлингер, Деде и Еванилсон. По-опитнтие са Юрген Колер, Щефан Ройтер и Фреди Бобич.
Арсенал има тежката участ да попадне в "групата на смъртта". Шампионите на Англия трябва да се борят за място в следващата фаза с отборите на Барселона, Фиорентина и АИК. Решаващи за провала на лондончани обаче оказват двете домакински поражения срещу Барса и Виола. Първото от тях е особено болезнено с 2:4 от "блаугранас"."Уембли" става свидетел на футболен рецитал от страна на каталунския гранд, който се развихря чрез лидерите си Ривалдо, Луис Енрике, Луиш Фиго и Филип Коку. "Топчиите" отговарят с голове на Бергкамп и Овермарс.
Източник: GettyImages
Двубоят, който оставя Арсенал на третото място се играе на 27 октомври. Фиорентина, типично по италиански, успява да надхитри фаворизираната селекция на Арсен Венгер и с попадение на Габриел Батистута тосканци продължават във втората групова фаза.
Подобен късмет обаче няма друг тим от Апенините - Милан, който финишира на последно място в група "H". Въпреки наличието на звезди от ранга на Малдини, Костакурта, Гатузо, Шевченко и Бирхоф, "росонерите" изиграват серия от неубедителни мачове, което ги осъжда да дишат прахта на Челси, Херта и Галатасарай. Голямата изненада тук е поднесена от берлинския клуб, който успява да се нареди на второто място. Емблематични за феновете на "Старата дама" остават домакинските победи над Милан (1:0) и Челси (2:1). Тогава нападението на "синьо-белите" е водено от култовия ирански голаджия - Али Даи.
Последвалата втора групова фаза на турнира преминава без никакви изненади и фаворитите с лекота се добират до елиминациите, където вече се изиграват няколко класически битки.
ЕЛИМИНАЦИОННА ФАЗА - СЕНЗАЦИЯТА ВАЛЕНСИЯ
Наглед с големите европейски грандове, смело пътя си в европейския футбол проправя и съставът на Валенсия. До този момент "прилепите" са известни в България, единствено като един от бившите клубове на Любослав Пенев. Този сезон в Шампионската лига обаче запознава родната общественост с гениални футболисти от ранга на Мендиета, Канисарес и Мигел Анхел Ангуло.
Източник: GettyImages
Наставник на "лос че" през този период е Ектор Купер, който успява да изгради стабилен отбор от силни индивидуалности. На вратата е прогоненият от Реал (Мадрид) - Сантиаго Канисарес. В центъра на отбраната действат Джукич и Пелегрино, а по фланговете са Англома и Херардо. Опорен халф е Хавиер Фаринос , а по крилата са страховити бързаци и техничари като Гаизка Мендиета и Кили Гонзалес. Жерард връзва играта зад двамата нападатели Англуло и Клаудио Лопес -Въшката.
В периода от 1999 до 2004-а, Валенсия преживява един от най-успешните си периоди в клубната история. "Прилепите" печелят две титли на Испания, една Купа на УЕФА, веднъж Купата на Краля и една Суперкупа на Европа.
Източник: GettyImages
Походът към европейските върхове на Валенсианци започва с отстраняването на Лацио на четвъртфиналите. "Местая" става свидетел на голова фиеста в първия двубой, след като "орлите" са пометени с 5:2. С хеттрик блесва Жерард, а по един гол добавят Ангуло и Лопес, който по ирония на съдбата през следващия сезон ще играе именно за лациалите. Римският гранд запазва своята чест и на реванша бие почетно с 1:0 благодарение на Хуан Себастиан - Верон.
На полуфинал селекцията на Ектор Купер постига и своя може би най-голям успех. Възползвайки се от своето изключително силно домакинство, "прилепите" спукват от бой настоящия шампион на Испания - Барселона. Хората на Луис Ван Гаал са в пълен шах до полувремето, когато губят с 1:3. Мигел Анхел Ангуло мушва два гола на Рууд Хесп, докато Мендиета е точен от дузпа. Унижението за Барса е пълно, тъй като те се добират едва до един щастлив автогол на каръка - Маурисио Пелегрино. Разгромът се оформя в последната секунда, когато Клаудио Лопес реализира дежурното си попадение.
Източник: GettyImages
Барса се опитва да сътвори наглед невъзможното в ответния сблъсък, но стига само до успех с 2:0, който се оказва крайно недостатъчен. Така сюрпризът е факт! Наглед смятаните за аутсайдери испанци сензационно се добират до финала на Шампионската лига.
ДРУГИЯТ ФИНАЛИСТ Е ДОБРЕ ПОЗНАТ
Реал (Мадрид) започва трудно надпреварата, но постепенно отборът набира ритъм. Във вторите групи Кралският клуб е разбит от Байерн (Мюнхен) с 2:4 и 1:4, но на полуфинала мадридчани намират своето отмъщение.
Реал елиминира на 1/4-финалите шампиона Манчестър Юнайтед, като развръзката идва на "Олд Трафорд". Фатален за Юнайтед се оказва автоголът на Рой Кийн, след което с прекрасни попадения на Раул, Реал стига до успех с 3:2.
Феноменален финт преди първия гол на Раул прави Фернандо Редондо, който е избран за най-добър играч на сезона в Шампионската лига. На полуфинала Реал (Мадрид) надхитря Байерн. Двата тима си разменят по две победи, но решаващ е голът на Никола Анелка в Мюнхен, при който баварците протестират за засада.
ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ
Арена на финалният сблъсък е "Стад дьо Франс" в Париж, който две години по-рано приема финала на Мондиал 1998.
Източник: GettyImages
Двубоят за тима на Ектор Купер пропускат бранителите Амадео Карбони и Йоахим Бьорклунд, което дава голямо отражение върху играта на валенсианците. Реал (Мадрид), чийто наставник е бившият играч на отбора Висенте дел Боске, играе много разкрепостено и с лекота достига до головите положение. Сантяго Канисарес спасява на няколко пъти своите, но не може да направи нищо, когато в 39-ата минута Мориентес с глава праща топката в долния десен ъгъл на вратата.
След почивката мадридчани играят още по-нападателно и в 67-ата минута английското крило Стив Макманаман постига гол шедьовър. Мака посреща с предна ножица една топка на границата на наказателното поле и резултатът набъбва на 2:0. В 75-ата минута, при една чудесна контраакция, Раул е изведен сам срещу Канисарес и нападателят покачва на 3:0.
Източник: GettyImages
"Белите" печелят своя осми трофей в надпреварата като при награждаването капитанът Редондо прави жест и оставя клубната легенда Маноло Санчис да вдигне пръв купата над главата си.
Голмайстор на турнира става Марио Жардел, който в края на кариерата си поигра и за Черно море. Той бележи 10 попадения, също колкото Ривалдо и Раул, но предимството му е заради по-малкото изиграни минути.
Няколко месеца по-късно Реал не успява да грабне и Интерконтиненталната купа, падайки с 1:2 от Бока Хуниорс.
РЕАЛ (МАДРИД) - ВАЛЕНСИЯ 3:0
1:0 Мориентес (39'), 2:0 Макманамън (67'), 3:0 Рул (75')
СТАДИОН: "Парк де Пренс"
СЪДИЯ: Стефано Браски
РЕАЛ: Касияс, Салгадо, Йеро, Каранка, Елгера, Кампо, Карлош, Макманаман, Редондо, Раул, Мориентес, Анелка
ВАЛЕНСИЯ: Канисарес, Англома, Джукич, Пелегрино, Англуло, Жерард, Мендиета, Кили Гонзалес, Фаринос, Херардо, Лопес
ПЪТЯТ НА РЕАЛ ДО ТИТЛАТА:
ГРУПА "Е":
Реал (М) - Олимпиакос 3:3, 3:0
Реал (М) - Мьолде 4:1, 1:0
Реал (М) - Порто 3:1, 1:2
ГРУПА "С":
Реал (М) - Динамо (Киев) 2:1, 2:2
Реал (М) - Байерн (М) 2:4, 1:4
Реал (М) - Розенборг 3:1, 1:0
1/4-финал:
Реал (М) - Ман Юнайтед 0:0, 3:2
1/2-финал:
Реал (М) - Байерн (М) 2:0, 1:2
Финал:
Реал (М) - Валенсия 3:0
УмеренЦСКА
на 21.11.2016 в 19:01:58 #2Отпадането на Литекс всъщност е краят на допингаджийската "ера" в този клуб. Ето съставите му в двата мача: Първият: Витомир Вутов, Николай Димитров, 3латомир 3агорчич, Саид Ибраимов (46 - Иван Русев), Стефан Колев, Ибе Джонсън, Марин Петров (62 - Мариян Живкович), Небойша Йеленкович, Албан Буши, Светослав Тодоров, Алтин Хаджи (64 - Светлан Кондев) Вторият: Витомир Вутов, Николай Димитров (66-Радостин Кишишев;104- Светлан Кондев), 3латомир 3агорчич, Стефан Колев, Живко Желев, Ибе Джонсън, Алтин Хаджи, Мариян Живкович, Небойша Йеленкович, Албан Буши, Светослав Тодоров (66-Луиш Мота) Който има памет, може да си припомни как "вършееха" по нашенските терени тези играчи и какво стана с тях след това...
emilio11
на 21.11.2016 в 16:59:45 #1Още на първо четене се сещам и за други освен Литекс и Кайзерслаутерн, станали шампиони веднага след промоция в елита. Нотингам Форест стават шампиони, и след това печелят два пъти поред КЕШ. Един път шампиони на Англия и два пъти - на Европа. Лудогорец също би трябвало да ги броим