Американският индустриален гигант General Electric намалява дивидента си наполовина в отчаян опит да спести пари. Ходът е рискован и може да накара много дългогодишни акционери на 125-годишната компания да се откажат от дела си в нея, но и ще освободи така необходимия капитал, за да финансира обръщане на посоката на закъсалия гигант.

Компанията намалява тримесечното си плащане до 12 цента на акция, считано от декември. Това се очаква да спести на компанията около 4 млрд. долара годишно. Новината имаше положителен ефект и акциите й, които поевтиняха с повече от 35% от началото годината, нараснаха с над 2% преди начачалото на търговията.

"Разбираме значението на това решение за нашите собственици на акции и не го взехме лесно. Съсредоточаваме се върху стимулирането на общaтa възвръщаемост на акционерите и вярваме, че това е правилното решение да да изравним изплащането на дивидентите с генерирането на парични потоци", каза в изявление Джон Фланъри, изпълнителен директор и президент на борда на General Electric.

Джон Фланъри е новият президент на General Electric

Индустриален гигант от САЩ има нов ръководител

След 16 години начело Джеф Имелт се оттегли от компанията

Фланъри планира да се съсредоточи върху 3 от най-големите бизнес сектори на GE - авиацията, енергетиката и здравеопазването, съобщи Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници. 

Компанията изплаща дивиденти от 1899 г. и за този период е намалявала плащанията само 2 пъти - през 1929 г. (заради Голямата депресия) и през 2009 г. (заради световната финансова криза).

Още промени най-вероятно ще бъдат обявени по време на срещата на компанията с инвеститори по-късно днес. "С това действие и други, които ще обсъждаме тази сутрин, ние действаме спешно, за да направим GE по-проста и по-силна, за да стимулираме растежа и да създадем повече стойност за нашите акционери", се казва в изявлението.

General Electric оряза печалбата си, продължава да се бори с кризата

Енергиен гигант оряза печалбата си, продължава да се бори с кризата

Компанията съкращава разходи, може да продава активи

Действието до голяма степен е очаквано, но оставя открит въпросът как компанията ще генерира паричния поток, който не е успяла да реализира през последните години.

Стратегията на Фланъри е повратна точка за компанията, която за няколко десетилетия се превърна в разтегнат конгломерат с интереси в медиите, енергетиката, банковото дело, авиацията, железопътните линии, морските двигатели и химикалите.

Идеята да се направи GE по-малка и по-подвижнa ще бъде обрат от предишния мулти-бизнес подход на бившите изпълнителни директори Джак Уелч и Джефри Имелт.