Запустелите земи около атомната електроцентрала в Чернобил скоро ще започнат да се превръщат в огромна ферма за производство на ток от слънцето. Съоръжението ще може да генерира половината от енергията, която е произвеждана в Чернобил, пише Business Insider.
Изграждането на соларна електроцентрала е единственият начин, по който зоната може да се използва ефективно, тъй като почвата няма да годна за земеделие или друга дейност, свързана със земята, през следващите няколко столетия.
Обилното слънце в района обаче улеснява убеждаването на доставчиците на финансиране да вложат пари в подобен проект.
Украинският министър на екологията Остап Семерак обяви плановете да превърне Чернобил в слънчева електроцентрала в средата на миналата година, когато съобщи, че до края на 2016 г. ще бъдат инсталирани 4 MW слънчева енергия, за да се постигне общо за страната количество до над 570 MW от 453 MW към края на юни.
В завършен вид инсталираният капацитет трябва да достигне 1 GW, което ще изисква инвестиции от 1.1 милиарда долара.
Сега министърът заяви, че украинско-германско предприятие е направило първата частна инвестиция за проекта. Сумата наброява 1.1 милиона долара. С това се планира конструирането на малка инсталация от 1.5 MW, която трябва да бъде завършена до края на този месец.
"Появата на първата макар и малка електроцентрала, доказва, че проектът е жив и може да бъде последван от мощни инвеститори", коментира министър Семерак.
През януари от ведомството съобщиха, че 39 са потенциалните кандидати за вложения в проекта, а от тях 13 са международни фирми. Сега министърът обяви, че броят на кандидатите е скочил до 50 компании.