Велко Йотов прекара последните няколко дни в Барселона, като изгледа тренировките на Еспаньол - отбора, в който игра през 90-те. В момента бившият български национал е координатор на програмите за развитие в една от най-престижните футболни школи в САЩ.

„По-добър е от Стоичков и по-бърз от Хенто." С това уникално представяне на Велко Йотов журналистът Хосе Мануел Лара Ернандес навремето обяви първото ново попълнение в Еспаньол през лятото на 1993-а.

„Жорди Лардин ми отвори вратите на клуба", реагира Велко веднага на своеобразния ми поздрав. Крилото помага на Еспаньол да спечели промоция в елита, като формира смъртоносно дуо с Лардин в атака, вкарва 13 гола. Йотов обаче така и не оправдава високите очаквания, макар да направи няколко впечатляващи мача на „Сария". Този, който и до днес се помни, е срещу Бетис, когато вкара 4 гола още през първото полувреме. Точно този подвиг му спечелва повиквателна и място в националния отбор на България, а впоследствие е в състава и за Мондиал 1994, където обаче не записва нито минута. След като Еспаньол влиза в елита, през 1994/95 Велко постепенно губи битката с Флорин Радучою за стартовите 11, като в Примера вкарва само един гол - при 1:2 от Реал Мадрид у дома на 15 октомври.

След краткия престой на „Сария" Йотов емигрира в Аржентина. Играе четири сезона в Нюелс Олд Бойс, където привържениците дори основават фенклуб на негово име, след като бележи уникален гол срещу Ривър Плейт. Хроничните контузии обаче го отказват от футбола на най-високо ниво и през 1999-а, когато е само на 29, отива в долните дивизии на САЩ. Там живее в последните 17 години, като първите пет рита за Чарлтстън Батъри и Атланта Силвърбекс. Днес е координатор и треньор във футболната академия в Атланта. „Школата ни е една от най-добрите в Щатите. При нас тренират 7000 деца от 6-7 години до 18-19. Аз изпълнявам различни функции, в момента съм треньор и директор по програмите за развитие - обяснява Велко. - В САЩ обаче женският футбол е по-популярен от мъжкия, макар че с идването на големи звезди и увеличен медиен интерес нещата малко по малко се променят. Наскоро бе публикувано едно изследване, според което 25 милиона деца играят редовно футбол в САЩ, като цифрата непрестанно расте".

Еволюцията наистина е невероятна: „Преди 10 г. бе немислимо да говорим за такава бройка. Футболът в Америка непрекъснато се развива напред, вероятно след 10 години ще бъде сила".

Йотов е категоричен, че нарастващата мощ н МЛС е решаващият фактор: „Футболисти като Пирло, Вийя, Кака, Джерард, Лампард са много важни в тази насока, а и феновете вече могат да следят първенствата във всички страни. Аз например гледам мачове на Еспаньол, Нюелс, от България, Бразилия". От догодина Атланта ще има отбор в МЛС, което е важно за 19-годишните в школата му.

Йотов е бил за кратко в България, а в сряда (б.р. - днес) пътува обратно за САЩ. „Видях се с някои стари приятели (визира Хесус Медина, който му бе агент като футболист - б.а.) тук и исках да добия представа как се развива Еспаньол. Клубът има добра школа и на мен ми бе интересно да разбера как работи. Беше полезно, защото искам да се развивам в тази област", добавя Велко. В САЩ децата плащат между 1000 и 2000 долара, за да тренират в академия.