Даниел Асенов откри по впечатляващ начин българското участие в 73-ото издание на Купа "Странджа". Тайсъна от Кукорево победи в първия си мач в категория до 54 килограма най-тежкия си противник в последните години - Габриел Ескобар. Той стигна до успех с 3:2 (30:27, 29:28, 29:28, 28:29, 28:29) над испанеца, от когото загуби на Олимпийските игри в Токио и на Световното първенство в Белград.

Двамата проведоха равностоен първи рунд, в който си поделиха надмощието. Асенов бе по-активният в началната минута и половина, след което обаче Ескобар съумя да нанесе няколко точни попадения, което му донесе и леко предимство при 3:2 гласа след откриващата част.

Вторият рунд продължи в сходен стил. Даниел търсеше по-мощните попадения, докато испанецът залагаше на повече попадения, но без да влага особена тежест в тях. Това доведе до нов противовес между реферите, които отсъдиха отново при 3:2 за Ескобар. В общата карта испанецът поведе с 2:1, при двама от съдиите даващи равенство.

Така всичко опря до последния трети рунд. Там Ескобар започна малко по-активно, но във финалната минута Тайсъна бе този, който опита да диктува темпото. Той завърши много мощно, търсейки и крайната победа в картите на съдиите. Именно последните силни и точни попадения на Асенов оказаха ключово влияние, за да може той най-накрая да спре тежката серия в мачовете с Ескобар.

На 1/4-финалите Даниел ще се изправи срещу италианеца Фабрицио Капай. Той победи на старта Елмир Набийев (Украйна). Ясен Радев пък научи своя първи съперник в тази категория. На 24 февруари той ще боксира с Ростислав Билостоцкий от Украйна.