Дне наши представителки се класираха за полуфиналите на световното първенство по бокс за жени в Астана, Казахстан и по този начин си осигуриха най-малко бронзов медал. Двете категории, в които те се боксират, са неолимпийски.

При 57-килограмовите Деница Елисеева победи азерката Махсати Хамзаева с 3:0 съдийски гласа Това ще бъде първо отличие от световно първенство за българката. В категория до 54 кг европейската шампионка Стойка Петрова спечели с 2:1 съдийски гласа срещу рускинята Саяна Сагатаева. За нея медалът ще е първи от световно първенство.

Елисеева и Петрова за първи път участват на голямо първенство в новите си категории, а България за първи път ще има два медала от световен шампионат за жени.

Разочарование на шампионата претърпя №1 в света Станимира Петрова (51 кг), която падна още при първото си излизане на ринга от Лин Ю (Тайван). Въпреки това тя остава единствената ни състезателка с квота за олимпиадата, спечелена преди месец в Турция.

Останалите две българки - Севда Асенова (48 кг) и Светлана Каменова (60 кг), които имаха шанс да атакуват в Астана квотите за Рио, загубиха още в І кръг. Първите 4 във всяка категория взимат визи за игрите.

Полуфиналите в двете категории трябва да се играят на 26 май.