За втора поред година и вече за трети път боксьорът Детелин Далаклиев е Спортист на годината на Плевен. Спортистът очаквано спечели в анкетата, в която взеха участие 44 представители на спортни клубове, журналисти, членове на общинската и областна администрация и спортни деятели.

Петото място на боксьора на Олимпиадата в Лондон го направи недостижим по точки в класацията на най-успелите ни спортисти. Далаклиев е първенец в анкетата с общо 423 точки. Олимпиецът ни бе начело в анкетата за Спортист на годината през 2009-а, когато стана световен шампион в Милано, и през 2011-а, в която той спечели квота за участие в Игрите. През 2010 г. боксьорът ни бе втори в класацията след лекоатлетката Вержиния Милашка, пише вестник "Посредник".

На втора позиция в класацията за Спортист на 2012-а, с далеч по-скромните 198 точки е борецът Халил Атанасов. През тази година той зае първо място на лично и отборното първенство за юноши, както и второ място на личното юношеско първенство. Атанасов е трети на първенството за мъже, както и на 6-о място в Европейското първенство за мъже, което се проведе в Москва.

Трети в класацията със 127 точки е друг боксьор - Румен Мотовски, който е първи при мъжете и втори в отборната надпревара.
Десетката на най-добрите ни спортисти се

запълва от: каратистката Гергана Витанова, спечелила 121 точки, състезателя по скокове на батут Антоан Ван, на когото анкетираните присъдиха 119 точки, лекоатлета Тихомир Иванов - 107 т., каратистката Росица Николова - 103 т., състезателя по конен спорт Живко Митев - 102 т., боксьора Диян Петров - 92 т. и капитана на отбора по баскетбол Илия Станков, с 88 точки, .В класацията за Отбор на годината анкетираните поставиха на първото място тима на боксов клуб "Спартак" - Плевен, който през 2012 г. зае трето място в отборния шампионат при мъжете, и 4-о място в личния шампионат и в турнира за Купата на България. Подгласници на боксьорите тази година са футболистите на ПФК "Спартак 1919" и каратеките на КК "Петромакс".

За треньор на годината анкетираните за втори пореден път избраха Александър Владимиров от БК "Мизия 80", който в анкетната карта е записан като треньор на Детелин Далаклиев и помощник-треньор на националния отбор по бокс за юноши младша възраст, извоювали 8 медала на Европейското първенство по бокс, провело се в София.
С 56 точки първото място в раздела "Перспективен млад състезател" тази година зае лекоатлетката Рената Петкова, поставила два национални рекорда в тласкането на гюле. 16-годишната възпитаничка на треньорката м. с. Галя Николова е родена в Трявна, но е ученичка в Спортно училище - Плевен. От 2010 година е титуляр в дисциплината тласкане на гюле в националния отбор. Срещу името й в анкетната карта стои 5 място на диск и гюле на Балканското първенство за старша възраст в Турция, 6 място на диск в Балканското първенство за младша възраст в Сърбия, 1 място на гюле и диск в зимния шампионат и през лятото, 2 място за девойки младша възраст в тласкането на гюле и 3 място на чук в надпреварата по зимни хвърляния.

На втора позиция в тази класация е боксьорът от БК "Мизия 80" Илиян Колев, който има 45 точки, а трети също е боксьор, но от БК "Спартак". Това е Йосиф Панов, събрал 33 точки.