Българският боксьор Борис Георгиев стана европейски шампион на 36-ото Европейско първенство по бокс, което се провежда в Пловдив. На финала в категория до 64 килограма нашият състезател прекъсна руската хегемония през деня и надделя над Олег Комисаров по точки с 25:17 (в отделните рундове - 4:5, 6:4, 8:4,7:4).

"Много съм щастлив. Знаех точно как да се противопоставя на руснака и какво ще се опита да направи той. Много съм благодарен на публиката за подкрепата, която ми оказа", сподели веднага след двубоя световният шампион от миналата година.

Това е първи златен медал за нашият боксьор от шампионат на Стария континент след сребърните му отличия от Тампере (2000) и Перм (2002).

Другият наш представител в днешния ден - Детелин Далаклиев, остана със сребърен медал, след като загуби от руснака Али Алиев с 24:36 (в отделните рундове - 9:3, 11:4, 11:11, 5:6) на финала в категория до 54 килограма.

"За мен това е голямо постижение, въпреки че мечтата ми бе да стана европейски шампион. Напрежението бе голямо, а и руснакът бе опитен състезател и използва всяка моя грешка", успя да каже измореният Детелин веднага след двубоя.

Третият българин в днешните финали, Спас Генов, отстъпи в битката за титлата срещу руснака Андрей Баланов с 32:12 на финала до 69 килограма.

По този начин България приключи шампионата в Пловдив със спечели 1 златен, 2 сребърни и 2 бронзови медала. Носители на бронзови медали са Алексей Шайдулин (до 57 кг) и Кубрат Пулев (над 91 кг).

Руснаците доминират в днешните финали, след като и в предишните пет мача за титлата победителите бяха представители на Русия. В категория до 48 килограма Давид Айрапетиан победи Алфонсо Пинто (Италия) по точки - 36:24. Георгий Балакшин пък спечели златото в категория до 51 килограма, след като надделя над Самид Мамадов от Азербайджан с 43:30 точки. До 57 килограма титлата отиде при Алберт Селимов, а до 60 килограма - при Алексей Тишченко.