Българският национален отбор по бокс зае четвърто място в класирането по медали от Европейското първенство за младежи в Будва, Черна гора. Отличното позициониране на нашите се дължи на двете шампионски титли на Радослав Росенов (60 кг) и Уилиам Чолов (75 кг), както и на бронзовите отличия на Даниел Кирилов (57 кг) и Кирил Борисов (+92 кг).

Пред родните таланти застава Русия с 4 златни, 4 сребърни и 1 бронзов медали. Второ място е за Украйна (2-2-3), а третата позиция е за Армения (2-1-1).

Уилиам Чолов спечели по безапелационен начин златния медал в категория до 75 килограма. Той доминираше в двубоя си с Аким Павлюков от Русия и въпреки че получи наказателна точка в края на срещата, напълно заслужено стигна до победата с 4:1 съдийски гласа.

Далеч по-драматично се разви срещата на Радослав Росенов. Националът ни спечели двубоя с друг руснак - Алексей Шендрик при 60-килограмовите. Той повали на два пъти съперника си на пода, но в нито един от тези случаи не бе отсъден нокдаун от съдията на ринга. Той дори си позволи да отнеме точка на българина за задържане, което позволи на реферите отстрани да дадат успех на Шендрик. Последва мигновена контестация от родния щаб, която след дълго проточване бе одобрена от комисията и тя присъди напълно заслужена победа за Росенов с 3:0.

Всички медалисти заслужиха и парични премии от Европейската централа. Шампионите получиха по 6 хиляди долара, носителите на сребърни отличия - по 3 хиляди, а на бронзови - по 1500 долара.

Припомняме, че България замина със 7 боксьори за Будва. Те спечелиха общо 4 медала, като шестима достигнаха до 1/4-финалната фаза. Представянето на националите ни може да се окачестви като много добро и е предпоставка за още бъдещи успехи на талантите ни.

Радослав Росенов и Уилиам Чолов са европейски шампиони по бокс!