Днес Ботев (Пловдив) чества своята 107-годишнина от създаването на отбора. Той е учреден на 11 март 1907 година, но е трябвало това да се случи още на 5 март същата година.

Вижте разказа на "канарчетата" защо това не се е случило.

Тодор Неделев е №1 за февруари според InStat Index

Тодор Неделев е №1 за февруари според InStat Index

Звездата на Ботев (Пд) изпревари Иван Дюлгеров и Лъчезар Балтанов

"Уважаеми ботевисти,

На 11 март 1912 година нашите предци учредяват футболен клуб "Ботев", но този акт има и своята доста интересна предистория.

Още на 5 март 1907 година е направен опит за създаването на Ученически футболен клуб "Христо Ботев" с искане за съдебна регистрация, което искане е отхвърлено. В мотивите на съда като отговор на официалното писмо, което му е изпратено, е описано, че подобно желание не спазва изискванията на Закона. В отговора от 17 април 1907 година, е описано, че подобно дружество е можело да бъде регистрирано само като доброволческо или въздържателско, но не и като отделно юридическо лице. В писмото ясно е казано, че подобна спортна дейност може да бъде развивана само от членове на вече регистрирани и действащи спортни дружества.

Това е важно да се знае, тъй като по времето на тези събития, а и дълги години след това официален представител на спорта в Пловдив и областта е дружеството "Тракийски юнак", член на Съюза на българските гимнастически дружества "Юнак". Под неговата егида са се провеждали всички официални спортни състезания.

Представяме на Вашето внимание препис на документа:

До г-н Иван Пухтев

Господин Пухтев, с настоящето ви уведомяваме, че искането ви за регистрация на Ученически футболен клуб "Христо Ботев" е отхвърлено. Искането ви с № 24137 от 5 март на 1907 година не спазва исканията на Закона. Вашето дружество - Футболен клуб може да бъде регистрирано само като доброволческо или въздържателско, но не и юридически. Спортна дейност може да развивате само към вече регистрирани и действащи спортни дружества, като техен член.

Снимка 411567

Източник: botevplovdiv.bg

17 април 1907 година Съдебен секретар

С този анонс се отправяме към следващия значим документ от историята на Ботев Пловдив, който има пряка връзка с предходния.

В съдебно решение на Пловдивския окръжен съд от 25 юли 1942 година става ясно, че по същото време е имало казус дали единствено Спортен клуб "Ботев" има правото да носи това име. На свое закрито заседание съдът e приел предоставените му доказателства и е обявил за недопустимо съществуването на друг спортен клуб, дружество или друго със същото име.

По-интересна е обосновката на съда, в която се казва, че взетото решение е на базата на предоставени документи, съгласно които Ученическият футболен клуб "Христо Ботев" , макар и нерегистриран съгласно тогавашния Закон, е бил допуснат до дейност като колективен член и секция към Дружество "Тракийски юнак" през 1909 г. Същият ученически футболен клуб, със същото наименование, членове и дейци, е развивал дейност до 1912 година, когато е регистриран съгласно тогавашните разпоредби и закони от Пловдивски областен съд като самостоятелно юридическо дружество.``

Изхождайки от горното, съдът е постановил, че приема "Ботев" за правоприемник на Ученическия футболен клуб "Христо Ботев" и това, че е първи по време и по право от 1909 година и само той може да се назовава така.`

Представяме на Вашето внимание препис на документа, който можете да видите в автентичния му вид и в галерията към този материал:

От Пловдивския окръжен съд до Спортен клуб "Ботев"

Лъчезар Балтанов аут за мача с Ботев (Враца)

Ботев (Пд) посреща Ботев (Вр) без капитана си

Халфът ще изтърпи наказание

Препис по съдебно решение

На свое закрито заседание втори състав на Пловдивски окръжен съд с Председател Георги Атанасов и членове Антон Костов и Боян Миронов, след прегледа на представените доказателства и документи реши:

По гражданско дело №812 /Г/ от 16-ти май на 1942 година, относно правото на именуване на Спортен клуб "Ботев", като единствен с това име в гр. Пловдив и негов досегашен носител, то Спортен клуб "Ботев" остава в това си право и е недопустимо съществуването на друг спортен клуб със същото наименование.

РЕШЕНИЕТО се взе на основа на:

  1. Представен документ решение на Пловдивски областен съд, с което Ученическият футболен клуб "Христо Ботев" , макар и нерегистриран съгласно Закона, е допуснат до дейност като колективен член и секция към Дружество "Тракийски юнак" през 1909 г.

  2. Същият ученически футболен клуб, със същото наименование, членове и дейци, развива дейност до 1912 година, когато е регистриран съгласно тогавашните разпоредби и закони от Пловдивски областен съд като самостоятелно юридическо дружество.

Приемайки, според предоставените доказателства, настоящият клуб С.К. "Ботев" за правоприемник на Ученически футболен клуб "Христо Ботев", и това, че е първи по време и по право от 1909 година, само той може да се назовава така. Не се допуска съществуването на друг юридически клуб, дружество или друго с това име.

Решението на Съда е окончателно и не може да се обжалва.

Пловдив

25 юли 1942 година".

Черно море и Ботев (Пловдив) не се победиха - 0:0

Черно море и Ботев (Пд) поделиха точките на "Тича"

И двата тима вече гарантираха участието си в Топ 6