Изпълкомът на БФС днес отново ще нищи една до болка позната тема - съдийската. Мине се, не мине време и отново на преден план излизат арбитрите ни. Слава богу в момента те не са обект на физически атаки, на каквито сме ставали свидетели в последните години. Казусът, който ръководният орган на БФС ще нищи днес, е свързан с върха на съдийския айсберг. По-точно става въпрос за поста председател на Съдийската комисия.

Ако обобщим в няколко изречения предисторията на днешното събитие, трябва да споменем следното. През декември на свое заседание Управителният съвет на Професионалната футболна лига, в който влизат представители на повечето клубове от „А" група, реши да поиска вот на недоверие на шефа на арбитрите Борислав Александров. Като алтернатива за поста бе лансирано името на Любе Спасов, който в момента е генерален секретар на Лигата. По време на последвалото Общо събрание на Лигата тази идея на УС бе облечена в подходящата форма и внесена в БФС, за да бъде разгледана на заседанието на Изпълкома. Накратко това се случи до тук.

Какво можем да очакваме?

В следващите редове ще разгледаме три възможни варианта на изход от ситуацията. Преди да разсъждаваме върху тях, трябва да споменем само факта, че в Съдийската комисия могат да бъдат подменени само трима души на този етап. Просто така е записано в нормативните уредби на БФС. Трябва да отбележим и това, че и в трите варианта присъства широко застъпваната теза в последно време, а именно, че за възловите срещи през пролетта ще бъдат викани арбитри от чужбина. Това е фактът, който се подкрепя от всички.     

Вариант първи

След като Изпълкомът на БФС се запознае с мотивите на ПФЛ и изслуша настоящия шеф на арбитрите Борислав Александров, решава да го освободи от длъжността. От това произхождат две неща. Първо, Любе Спасов трябва да се откаже от поста, който заема в ПФЛ, а това означава и от заплатата, която получава. Второ, Борислав Александров влиза в бройката на тези трима, които могат да бъдат подменени. Можем да приемем този вариант за развитие на нещата, но с ясната мисъл, че в нея голяма роля играе шефът на Професионалната футболна лига Валентин Михов. Просто той под някаква друга форма да гарантира заплатата на Спасов. В този случай нещата биха били триумф за клубовете и лек удар по БФС.

Вариант втори

Противниците на смяната на Борислав Александров моментално изтъкват факта, че Любе Спасов е платен служител на ПФЛ и трябва да се откаже от поста. Това, естествено се прави с цел, за да се види ответната реакция. Застъпниците на Александров ще искат Спасов да се разграничи тотално от Лигата и да не може да има дори и косвени отношения с Валентин Михов, за каквито вече споменахме в първата ни теза. В зависимост от реакцията на Спасов и клубовете можем да очакваме, че от БФС ще предложат Борислав Александров да остане на поста и да се стигне до подмяната на трима членове на комисията, което да стане по предложение на ПФЛ. При това развитие клубовете определено отстъпват от позициите си, а БФС получава по-голям авторитет.

Вариант трети

В Изпълкома на БФС има много малко представители на клубовете. Това означава, че мотивите на УС на ПФЛ са едно, думите на Борислав Александров в своя защита второ, решението на членовете на Изпълкома трето. По чисто авторитарен начин от страна на футболната централа се показва на клубовете, че рокада на върха в съдийството на този етап е неуместна. Като довод се изтъква, че Любе Спасов не може да поеме нещата със свой екип, както той иска, на този етап и е по-добре арбитрите да му бъдат поверени след края на сезона. Така той ще има възможност да подбере хората, с които иска да работи, а нещата ще бъдат най-безболезнени. При това развитие клубовете остават просто безгласни свидетели на процесите, които ги касаят.

Борислав АлександровБорбата ще е сериозна, но остава да се види дали ще е почтена. Като изход от ситуацията, предвид балансираните решения, които до момента е взимал Изпълкомът на БФС, като най-вероятна можем да посочим втората развръзка. Можем да припомним как са били решавани два казуса от ръководния орган на БФС. Първият, случаят „Нафтекс-Черноморец" (б.а. - това отново ще се дискутира предвид внесените нови доказателства от Ивайло Дражев) - и вълкът сит, и агнето цяло. Каза се, че БФС е допуснал пропуск при лицензирането и двата клуба бяха санкционирани с по 50 000 лева.

Вторият, допускането на Черноморец (Бс-СФ) до участие в шампионата. Ивайло Дражев купи Конелиано през лятото и го трансформира в Черноморец (Бс-Сф), като за началото на първенството не разполагаше с готов отбор и стадион, на който да провежда срещите си. БФС направи компромис и така тимът на Дражев остана пълноправен член на „А" група. Досега от футболната централа не са действали с твърда ръка, така че нямаме основание да очакваме, че това ще се случи и сега. Отново ще се търси компромисно решение, което да е изгодно за интересите на всички страни. Това обаче май не минава през смяна на Борислав Александров.