Христо Порточанов е член на Изпълкома на БФС, отговорник за аматьорския футбол и все още е наблюдател на съдиите заедно с президента на Професионалната футболна лига Валентин Михов. Много от клубовете за пореден път възроптаха срещу арбитрите и това бе причината да потърсим г-н Порточанов за интервю.
- Г-н Порточанов, как гледате на искането на клубовете за подмяна на цялата Съдийска комисия?
- Щом повечето клубове искат това, щом има решение на УС на Професионалната футболна лига, най-малкото, което трябва да направи БФС, е да ги чуе. Запознат съм с мотивите на клубовете, защото присъствах на двете заседания, и мога да кажа, че отборите излагат доста солидни аргументи. Друг е въпросът, че според съдийския правилник на БФС не можем да подменим повече от трима души в комисията.
- Какви са най-силните доводи на клубовете?
- Критиките на отборите са насочени към Борислав Александров, Ичко Лозев и Йордан Йорданов.
- Даже се заговори и за свикването на нов конгрес, ако шефът на Съдийската комисия Борислав Александров не бъде сменен. Допускате ли, че може да се стигне наистина до подобна ситуация?
- В българския футбол всичко може да се очаква. Аз лично съм в управлението на БФС и работя за доброто на футбола. Знаете, че съм независим и отстоявам позицията си. Стремя се да бъда в полза, както и коректив за спазване на правилата.
- Много критики има и към делегатите и съдийските наблюдатели?
- Много са, но са абсолютно задължителни и основателни. В момента съдийските наблюдатели са 30, а делегатите 50. Бях подготвил съвсем друг списък преди началото на шампионата, в който включвах 24 души наблюдатели и около 50 да бъдат със статут на делегати за професионален футбол.
Сега какво се получава - има хора, които са предимно делегати в "А", а други са в "Б". Няма такова нещо като делегат за елита и за "Б" група! Делегатът отива там, където е назначен. Истината е, че продължаваме да работим с хора от старото управление на БФС. В такъв случай думата приемственост просто не е уместна.
- Вие бяхте отговорник за съдиите през миналия шампионат. Как си обяснявате настроението на клубовете срещу реферите в момента?
- Смея да твърдя, че все още с шефа на Лигата Валентин Михов сме отговорници за съдиите, защото Изпълкомът на БФС още не е отменил решението си, с което ни направи такива. Мога да кажа, че през пролетта на миналата година футболните срещи минаха доста нормално и нямаше скандали. Това го отчетоха всички клубове в "А" и "Б" група. Тук искам да засегна и един друг въпрос. Ще говоря само за нашия футбол. Не смятам, че е нормално Съдийската комисия да назначава и наблюдателите на реферите. В полза на това се изтъква фактът, че подобна практика е заложена в правилниците на УЕФА.
Така е, но това е трудно приложимо за нашата действителност на този етап. Определено смятам, че независим човек трябва да назначава съдийските наблюдатели. Пак ще се върна към пролетта на 2006-а, когато наши бивши водещи арбитри, които в момента са съдийски наблюдатели, ходеха на по 8-12 мача, а сега посещават не повече от 5. Пращахме доста наблюдатели и на срещи от "Б" група, а сега не е така.
- Какво все още делят арбитрите и президентите на клубовете, всъщност?
- Много пъти съм казвал. Всеки човек, който се занимава с футбол, иска максимална справедливост. Ако един президент харчи 1 лев, а друг 5 лева, не значи, че на този, който харчи повече, трябва да му се помага. Това, че даден шеф харчи повече пари, не означава, че има по-добър отбор. Трябва по терените ни да има безпристрастност. Не добро впечатление ми направи и Арбитражната комисия на БФС. Основно драмите се въртят около Съдийската и Дисциплинарната, но сега и Арбитражната комисия също сътвори гаф. Говоря за случая с Ботев и Николай Домакинов.
Играчът е състезател на Ботев и има трудово правни отношения. Домакинов като служител на клуба трябва да се съобразява с изискванията на работодателя, след като всичко му е изплатено. Ако Ботев обжалва до Апелативната комисия, вярвам, че ще се стигне до справедливост и това да бъде като обеца за всеки футболист в България. Не може, след като някой ти предлага 2 лева повече, да се отнасяш с нехайство към клуба си. Веднага ще дам пример с Дейвид Бекъм, който вече е ясно, че ще играе в Америка. Той ще тренира с Реал до лятото, въпреки че наставникът Капело каза, че няма да разчита на него.
- Какви слабости видяхте в работата на съдиите през пролетта?
- Наблюдавах много малко срещи, но получавах информация къде какво става. Пристрастията отново бяха много. Особено изпъква срещата ЦСКА - Беласица (2:1). Скандален мач, със скандално висока оценка. Не вярвам реферът да е грешал ей така, без да иска. Имам информация и за срещи в "Б" група, където по-малко се обръща внимание. Те се уреждат в едно кафе близо до НДК, на така наречения Киро Маймуната. Мога да обобщя, че промяна няма, а нещата си продължават. Докато не направим нещо позитивно, няма как да се отървем от миналото.
- "За" или "против" сте относно желанието на клубовете да си викат чужди рефери за по-възловите срещи. Гласуваният вот на доверие от страна на президентите към арбитрите при срещата в "Царско село" май се изпари...
- Смятам, че за един-два мача, които са по-възлови, можем да викнем рефери от чужбина, но не за повече. Трябва да признаем, че в момента има съдийска криза у нас и помощ ни е нужна. Донякъде това ще е добре и за българските съдии, защото ще ги предпазим от голямото напрежение на даден възлов мач, в който все ще има недоволни. Левски, ЦСКА, Беласица и Славия са отборите, които са поставили искания за чужди арбитри през пролетта. Всичко това ще се обсъжда на съвместното заседания на УС на Лигата и Изпълкома на БФС, което очаквам да се проведе в края на месеца.
Няма точна дата, защото повечето ръководители на отборите в момента не са в България. Само да припомня, че през 2002 година се състоя подобна среща в Пловдив, а на нея бе взето решението за смяната на Иван Вуцов със Стефан Капралов. Тогава БФС прие всички искания на УС на Лигата. Елитният футбол се прави от професионалните клубове. Ние трябва да се съобразим с техните искания и претенции.
- Досега президентите на клубовете и арбитрите имаха няколко срещи и все си обещаваха, че с миналото вече е приключено. Но никой в прав текст не каза, че като шеф на клуб е дал на този съдия толкова пари...
- Имаше изказвания от страна на клубните шефове, че порочната практика е приключила. В същото време и водещите арбитри бяха откровени за връзките си с отборите. Това бе полезно и вярвам, че бе правилна стъпка.
- Редуцирахме и международните си рефери...
- Това е цинично - да посочим 4 души на ФИФА. С това ние показваме на световната и европейската централа, че не се готвим по програмите, които се лансират в цял свят. Как да очакваме да гледат позитивно на нашите арбитри. Очаквам, че съставът на международните ни рефери ще бъде редуциран още, защото се увеличават страните членки на УЕФА.
- Как си обяснявате тенденцията, че дадени клубове не искат да им свирят определени арбитри. Как става това, чисто технически погледнато?
- Определени клубове не искат определени арбитри, защото са имали отношения - финансови, плашили са ги и т.н. Или пък има несвършена работа. Ето така се създаваше корупцията в българския футбол. Прав е Валентин Михов, като пита какво толкова има в тази Съдийска комисия - злато ли, имане ли. Казвам му, че диаманти има там, та има такъв наплив за шефското място.
Нещата при жребия се решават предварително. Примерно се определят дама арбитри за два мача - да кажем, че съдиите са Антон Генов и Цветан Георгиев, а срещите са Левски - Славия и ЦСКА - Литекс. Знае се, че те са желани и от двойката, все единият ще свири. Всеки един съдия в "А" група трябва да може да свири даден мач, а не да има дирижиран жребий. В този смисъл съм привърженик на това арбитрите да се назначават, защото така определен човек носи отговорността. Правихме това принципно и почтено през пролетта.
- Има ли и забелязвате ли вече опозиция срещу ръководството на БФС?
- Отдавна има опозиция. Тя може да бъде коректив на нашите действия. Има настроение срещу съдийството, около което се обединяват отборите. Мога да кажа, че 2/3 от клубовете в "А" и "Б" група са недоволни. Аматьорският футбол, за който също отговарям като член на Изпълкома, също има проблеми, но за съжаление му се обръща по-малко внимание. От друга страна има отбори, на които ситуацията на българския футбол в момента им харесва.
- Ще има ли ново разглеждане на казуса "Нафтекс-Черноморец"?
- Да. На предстоящата сбирка на УС на Лигата и Изпълкома ще се разглежда този въпрос. Както знаете, Ивайло Дражев внесе нови документи, които доказват финансова зависимост на "Фиона комерс" АД (б.а. .- тя притежава ПФК Нафтекс) и фирма от "Петрол Холдинг".