Гръцкият първенец Панатинайкос е новият европейски шампион по баскетбол, след като тази вечер в зала "O2 World" в германската столица Берлин победи досегашният носител на трофея ЦСКА (Москва) със 73-71. Титлата в Евролигата е първа за състава от Атина от 2007 година насам, когато отново срещу ЦСКА Панатинайкос триумфира в турнира и то насред гръцката столица. Купата е рекордна 7-а в кариерата на старши-треньора на Панатинайкос Желко Обрадович, който за втори пореден път успя да надиграе своя колега Еторе Месина и то на финала на най-авторитетния клубен баскетболен турнир на Стария континент.

Победата обаче далеч не дойде лесно, след като гръцкия отбор профука преднина от 20 точки на полувремето. Благодарение на Джей Ар Холдън, Трейджън Лангдън и Рамунас Шишкаускас върнаха ЦСКА напълно в мача. Руснаците превърнаха в кошмар последните минути на двубоя за привържениците на Панатинайкос в залата.

Най-резултатни за победителите бяха Антонис Фоцис и Василис Спанулис с по 13 точки, а Шарунас Ясикевичус и Димитрис Диамантидис нанизаха по 10 за успеха.

Джей Ар Холдън наниза 14 точки, а Рамунас Шишкаускас и Трейджън Лангдън завършиха с по 13 при поражението на ЦСКА (Москва)

Както се и очакваше двубоят започна много оспорвано. ЦСКА (Москва) доминираше в подкошието през първите няколко минути. ПАО разчиташе в трапеца предимно на Пекович и след като в атака "зелените" направиха няколко грешки Джей Ар Холдън се възполлзва максимално, реализирайки за 10-4, 6:34 минути преди края на частта. Впоследствие обаче Спанулис и Пекович бяха в основата на обрат за състава на Желко Обрадович. След точни стрелби на двамата и кош на Дрю Никалъс гръцкият шампион обърна развоя на събитията за 13-12, 4 минути преди края. В оставащото време Пекович доминираше напълно срещу високите играчи на съперника, а рускияте армейци регистрираха трагичен процент на стрелба, независимо от появата на терена на лидера Рамунас Шишкаускас, както и на гарда Трейджън Лангдън. При 19-14 Джей Ар Холдън върна две точки за руснаците, но още в следващото нападение Майк Батист бе точен за 21-16, при който резултат завърши и първата четвърт.

Вторите 10 минути започнаха с надмощие на Панатинайкос. "Зелените" започнаха с гардова двойка Ясикевичус-Диамантидис и като цяло затегнаха защитата, не позволявайки на съперника да открива играчи и реализира лесно кошове. Ясикевичус бе оставен сам от тройката, 7:34 минути преди края и бе безпощаден за 26-19, а по-малко от минута по-късно и Диамантидис вкара от зоната за три точки за 29-19. Дрю Никалъс довърши ЦСКА в първите минути на втората четвърт с кош от средна дистанция за 31-19, 6:33 минути преди края на полувремето. Наставникът на московчани Еторе Месина взе таймаут, но това далеч не помогна на неговия тим, който бе тргичен в двете фази. Актуалният европейски шампион реализира първия си кош 5 минути след началото на частта, но по-неприятното за руския отбор бяха неспирните грешки в нападение. Месина взе ново прекъсване, 4:33 минути преди края на полувремето, но след това Диамантидис пак бе точен от тройката за 36-21. В крайна сметка до края на полувремето ПАО тотално надигра своя опонент, като с тройки на Спанулис, Ясикевичус и Никалъс си гарантира солидна преднина на полувремето за крайното 48-28 след 20 минути игра.

Третата част започна отново кошмарно за руските армейци, след като Шарунас Ясикевичус отбеляза тройка още в първата атака на своя тим за 51-28. ЦСКА успя да реализира серия от 5-0 за 33-51 до третата минута след началото на частта. Малко по-късно обаче ПАО възстанови преднината от 20 точки след два успешни наказателни удари на Майк Батист. Впоследствие Антонис Фоцис бе точен от тройката за 56-33, 6 минути преди края. Мачът продължи да се движи в същото русло 4 минути, но след няколко добри защити и добри стрелби на Джей Ар Холдън и Трейджън Лангдън руският тим намали разликата на 13 точки 43-56, 2:40 минути преди края. Еврошампионът заздрави защитата и до края на частта свали дефицита на 10 точки за 46-56.

Последната четвърт криеше множество въпросителни, като най-сериозната от тях беше дали отборът на Еторе Месина ще успее окончателно да се върне в мача. Зоран Планинич реализира още в първата атака за ЦСКА за 48-56. Руският шампион продължи с добрата си игра в отбрана и затрудняваше максимално противника в опитите му да увеличи преднината си. Матиаш Смодиш реализира за 50-56, но тройка на Фоцис попари отново момчетата на Месина. Панатинайкос набързо възстанови преднината от 10 точки за 60-50, само 7 минути преди края. Пет безответни точки на Перпероглу затвърдиха позициите на ПАО за 65-52, 6 минути преди края. Шашикаускас отново скъси преднината на 8 точки за 57-65, 4 и половина минути преди финалната сирена. Отново литовецът бе точен от фауллинията за 58-65, а Джей Ар Холдън наниза кош за 60-65, 3 минути преди края. Спанулис обаче не му остана длъжен и в следващото нападение вкара от зоната за три точки за 68-60. Хряпа набута тройка за 68-63, а Смодиш пропусна от средно разстояние, като по този начин не успя да свали дефицита само на 3 точки. Майк Батист бе точен на два пъти от линията на наказателния удар за 70-63, а Хряпа отново се прояви от тройката за 70-66. Във финалните 50 секунди Фоцис извърши петия си фаул, но Виктор Хряпа пропусна на два пъти от фауллинията. Шишкаускас обаче вкара тройка за 69-70, 26 секунди преди края, връщайки ЦСКА напълно в мача. В следващата атака Планинич фаулира Диамантидис 10 секунди преди сирената, който бе безпогрешен - 72-69. Последва таймаут за ЦСКА (Москва), а след него Шишкаускас получи топката и бе фаулиран. Оставаха 8,5 секунди и литовецът вкара и двата си наказателни удари за 71-72. След това бе Ясикевичус бе спрян непозволено и изпусна един от двата си наказателни удари за 73-71, 5,8 секунди преди края. В последната атака в последната секунда Шишкаускас изпусна тройка със сирената и дари титлата на ПАО.