Баскетболистките на Турция, вицешампионки от 2011 г., се класираха за полуфинала на Европейското първенство по баскетбол за жени, което се провежда във Франция.

В четвъртфинален мач възпитаничките на Сейхун Уилдизоглу се наложиха без особени проблеми над Беларус с 55:41. Туркините поеха инициативата от самото начало на мача и се оттеглиха на почивката с аванс от 13 точки. През второто полувреме с рационална игра те успяха да запазят преднината си.

Победата на Турция отваря вратите на Чехия към световния шампионат, тъй като южните ни съседи са домакин и получават място по право. В мач за разпределение на местата от 5-о до 8-о Чехия надигра Италия със 72:68.

Другият четвъртфинал, който противопостави домакините от Франция на Швеция, беше значително по-оспорван. Пред петхилядна екзалтирана публика французойките успяха да се наложат с 87:83.

Решителна за победата бе играта на най-добрата баскетболистка в Европа за 2012 г. Селин Дюмерк, която отбеляза 16 точки, включително и 3 тройки в последните минути.

Двата отбора разменяха непрекъснато водачеството в резултата. Ситуацията за Франция се влоши по средата на третата четвъртина, когато Дюмерк получи четвърти фаул и седна на пейката. При 77:74 за Швеция тя отново се появи на терена и с три последователни тройки донесе победата за Франция.

На полуфинала французойки срещат състава на Турция. Другият финалист ще бъде определен от мача Испаия - Сърбия.