Мъжкият баскетболен тим на ЦСКА загуби първия си мач от група "G" , игран в зала "Универсиада" пред около 2000 зрители в турнира за Купата на ФИБА-Европа срещу руския Урал Грейт (Перм) с 78:86 (23-18, 15-22, 17-19, 23-27).

В началото на двубоя двата тима правеха доста грешки при организирането на атаките, като руснаците се справяха по-добре с пробивите под коша и бележеха лесни точки. Интересен факт е, че в стартовата петица на ЦСКА нямаше нито един българин. Тимът на „червените” отговори с добра стрелба от разстояние и стабилни изяви на ветерана Томас Дион, който не започна в стартовата петица.

Междувременно в игра за ЦСКА се появиха Христо Николов и Йордан Бозов. След като резултатът вървеше без някой от двата тима да успее да се откъсне напред, силни минути в края на четвъртината за българите доведе до пет точки преднина за „армейците” в края на частта – 23:18.

В следващите минути с точна стрелба се прояви и Ейдриън Пледжър, благодарение на който разликата се движеше с няколко точки преднина за българския тим. Последва обаче брак в атакуващите действия на момчетата на Яков Джино и нашите изгубиха частта с 15:22, като полувремето дойде при 2 точки преднина за Урал Грейт благодарение на тройката на Егор Вялцев. Така двата тима се оттеглиха на полувремето при резултат 38:40 т.

В третата част съставите отново бяха равностойни, но прекрасната игра на 206-сантиметровият Хоскин за домакините, подкрепян от Уитфилд, доведоха разликата до 55:59 т. в края на третата третина.

Липсата на зрялост и множество индивидуални грешки не позволиха на българския тим да направи подвиг в последната част, въпреки мощната подкрепа на феновете през цялото време. Няколко добри отигравания направи влезлият по-рано Димитър Ангелов, но с много добре организирани бързи атаки , често завършвани от Макшанцев, преднината на гостите достигна до 11 точки. За 60:71 т. Отново Вялцев показа точен мерник от тройката 6 мин. и половина преди последната сирена и направи задачата на „червените” непосилна.

В последните секунди ЦСКА се опита да изравни чрез стрелба от далечно разстояние, но възпитаниците на легендарния литовец Римас Куртинайтис много умело поддържаха преднината си, като изпълняваха наказателни удари.

Точно 2:30 минути преди края Урал Грейт поведе с 12 точки при 82:70, което беше и най-голямата разлика в срещата. В крайна сметка сблъсъкът завърши при резултат 86:78 т.

Най-резултатни за победителите бяха Семюъл Хоскин с 22 точки, Дерек Тарвър се отчете с 16, а за ЦСКА с 23 точки е Грег Даниелсън.

Слаба се оказа и стрелбата от далечно разстояние на българите, които реализираха едва 4 тройки от общо 19 опита. Двата отбора смениха водачеството в резултата цели 13 пъти, а шест пъти имаше равенство, но по-големият колективен опит на руснаците си каза думата в края.

Руският тим, който е шампион на страната си от 2001 г и носител на купата през 2004 г. показа организирана игра в нападение и компактна защита.

В следващия кръг ЦСКА гостува на Тюрк Телеком в Анкара на 14 ноември.