В изключително емоционален и изпъстрен с множество красиви моменти баскетболният тим на ЦСКА достигна до изстрадана победа с една точка разлика над шампиона Лукойл Академик в дербито на 5-ия кръг на мъжкото баскетболно първенство.

В столичната зала Универсиада домакините от ЦСКА зарадваха препълнените трибуни и взеха победата след продължение с резултат 85:84 (22:18, 14:24, 14:14, 24:18, 11:10).

В началото на срещата ЦСКА имаше инициативата и организираше мълниеносни резултатни атаки. В този момент обаче таблото в залата бе счупено от мощната забивка на Барнс.

След поправката му двата отбора отново сякаш имаха нужда от минутки за влизане в игрови ритъм, което доведе до слаба резултатност в минутите след ремонта. В крайна сметка частта завърши с преднина от 4 точки за „червения” тим – 22:18.

В началото на втората четвърт в игра влезе Димитър Ангелов за ЦСКА. Митко обаче не успя да раздвижи играта на „армейците”, за сметка на появилия се по-рано за Лукойл Тодор Стойков, чието присъствие внесе необходимия импулс и острота в атаката на „студентите”.

Лукойл Академик поведе за първи път в резултата в 15-ата минута от двубоя, благодарение на чудесните хрумвания имаше плеймейкъра на „белите” Ламонт Джоунс.

Пет минути преди края на първото полувреме двата отбора играеха напълно равностойно, за което говори и равния резултат – 32:32. След това равенство в играта на „студентите” правеше впечатление слабата стрелба въпреки многото овладени топки в двете подкошия.

Малко преди края на първото полувреме играта на двата тима качествено се промени. Лукойл започна да организира много остри и най-важното резултатни контраатаки, които бяха ключът към успеха в тези минути. ЦСКА разчиташе на постепенното нападение, но без ясна идея в организацията на играта. В следствие на тези действия „студентите” взеха комфортна преднина от 9 точки при 37:46 т.

В края на третата четвъртина и началото на последната част ЦСКА се опита да върне интригата и намали преднината на „белите” на 6 точки при резултат 50:56, при който завърши и третата четвъртина.

Двата тима се хвърлиха в люта битка в последните 10 минути като и двете петици със зъби и нокти се бориха за победата. Постепенно „армейците” започнаха да топят точковия си пасив и 5 мин. преди края резултатът бе равен.

15 секунди преди края на редовното време Ламонт Джоунс изнесе топката и сам отбеляза кош, като до края оставаха по-малко от 3 секунди. Когато публиката започна да напуска залата, разочарована от очертаващата се загуба за своя тим, ЦСКА стори невъзможното и изравни за 74:74, като прати мача в продължения. Кошът бе дълго оспорван от гостите заради нарушение, но съдиите не отмениха решението си.

В първите минути на продължението Лукойл взе преднина от 5 точки при 74:79, но „червените” отново не се предадоха и доведоха нещата до 80:81. Възпитаниците на Яков Джино не стигнаха до тук и взеха 3 точки аванс при 85:84 т. 48 секунди преди края.

В последната атака момчетата на Марин Докузовски се опитаха да достигнат до успеха, но заелият се отново със задачата да реализира Джоунс пропусна и борбата бе овладяна от ЦСКА, с което срещата приключи с краен успех за домакините.

В топреализатор в мача се превърна крилото на Лукойл Тодор Стойков с 19 т., Ламонт Джоунс, отбеляза 18 точки, с 17 се отличи македонецът Ристе Стефанов, а 15 добави Ламонт Барнс.

За ЦСКА Брадли Трейна записа 17 точки, Дион Томас вкара 16 точки, Грегъри Даниелсън добави 14 т., а Димитър Мираковски реализира 12 точки.

Реализатори за двата тима:

ЦСКА:

Брадли Трейна 17, Дион Томас 16, Грегъри Даниелсън 14, Димитър Мираковски 12 точки, Адриан Пледжър 11, Израел Шайнфелд 6, Христо Николов 5 Тревър Харви 2, Йордан Бозов 2, Димитър Ангелов 0

Лукойл Академик:

Тодор Стойков 19, Ламонт Джоунс 18 точки, Ристе Стефанов 17, Ламонт Барнс 15, Бойко Младенов 5, Томас Мобли 5, Георги Чековски 3, Георги Давидов 2, Асен Великов 0, Чавдар Костов 0.

По този начин „армейците” нанесоха първата загуба на Лукойл в първенството след 4 поредни техни успеха и се изкачиха на първата временна позиция в класирането.

Другият тим без загуба в шампионата е този на Ямбол.