Носителят на сребърните медали за Купата на България за 2023 година ЦСКА победи шампиона от миналия сезон Балкан с 90:79 (23:24, 19:16, 20:9, 28:30) като гост в Ботевград в първата среща от полуфиналната серия между двата тима в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и поведе с 1:0 успеха.

Втората среща ще се проведе отново в "Арена Ботевград" на 14 май, неделя. Играе се до три победи от пет възможни мача, като третият е насрочен за 17 май, сряда в София, а при необходимост от четвърти и пети, то те ще се състоят съответно на 19 май в София и на 22 май в Ботевград.

30 години по-късно: ЦСКА срази Балкан в спираща дъха драма и ще спори с Левски на финала за Купата на България

За последен път двата отбора играха финал за Купата през далечната 1993 година

"Червените" надделяха след по-силна трета част, след която поведоха с 62:49. Преди това двата състава направиха много оспорвано първо полувреме, като Балкан имаше точка аванс след 10 минути игра, а на почивката ЦСКА водеше с 42:40.

В третата четвърт обаче домакините отбелязаха само 9 точки срещу 20 за противника и не успяха да наваксат изоставането си до края на мача.

Гостите бяха по-ефективни при стрелбата и макар да направиха повече грешки, играха по-комбинативно.

Най-голямата разлика достигна 15 точки в полза на ЦСКА в началото на четвъртата част, когато след кош на Андрей Иванов резултатът стана 66:51 при оставащи близо 9 минути. Ботевградчани се доближиха на 5 точки при 79:84 след тройка на Павлин Иванов 52 секунди преди края, но "червените" не позволиха да се стигне до обрат.

Таменанг Чо бе най-полезен за ЦСКА с 24 точки, 5 борби и 5 асистенции, Мартин Сотиров и Андрей Иванов вкараха по 15 точки и добавиха съответно 3 и 7 борби. Брандън Йънг се включи с 11 точки, 2 борби и 9 асистенции. Драган Зекович не взе участие заради контузия, а в хода на мача травма получи Венцислав Петков.

Мануел Суарес завърши с 23 точки, 9 борби и 3 асистенции за Балкан, а Павлин Иванов се отчете с 16 точки, 2 борби и 5 асистенции.

В другата полуфинална двойка един срещу друг се изправят Рилски спортист и Черноморец, които утре (13 май) ще изиграят първия мач помежду си в Самоков.