ЦСКА срещу Левски ще бъде големият финал за Купата на България по баскетбол. Отборът на ЦСКА победи шампиона Балкан (Ботевград) с 82:80 (14:22, 20:16, 21:8, 17:26, 10:8) след продължение във втория полуфинален двубой в турнира за Купата на България по баскетбол за мъже и се класира за финала в петък срещу Левски. За последно "червените" играха на финал в надпреварата през 2005 година, когато спечелиха трофея. За последен път двата софийски гранда са се изправяли един срещу друг на финал за Купата преди цели 30 години.

Двата състава изиграха интригуващ сблъсък, преминал през много обрати и продължение.

Левски удари Черноморец и се класира на финал за Купата на България

Съперник на "сините" ще бъде победителят от втория полуфинал между ЦСКА и Балкан

Балкан поведе с 14:6 в средата на първата четвърт, а разликата достигна 10 точки при 19:9 по-малко от 2 минути преди края на частта, която приключи с аванс от 22:14 за ботевградчани.

"Червените" стопиха до 2 точки пасива си при 20:22 след кош на Брандън Йънг и наказателни удари на Алекс Симеонов в началните моменти на втората четвърт, а Зейн Ноулс със забивка изравни за 22:22. Баскетболистите на Балкан, водени от Димитър Димитров и Мануел Суарес, постепенно отново се откъснаха в резултата след 6 безответни точки до 30:23 пет минути преди почивката. ЦСКА не позволи по-сериозно увеличаване на разликата и при оставащи минута и половина се доближи до 31:33 след точна стрелба на Йънг, а Балкан водеше с 38:34 след първото полувреме.

Димитър Ангелов: Много хора ни отписваха, но ние сме на финал

"Финалът е особено състезание"

Мартин Сотиров доближи "червените" на точка от Балкан в началото на второто полувреме при 37:38, но Павлин Иванов бързо върна 2 точки в коша на ЦСКА. С попадения на Зейн Ноулс и Таменанг Чо обаче "червените" обърнаха до 42:40 в средата на третата част. Пропуските при атаките на ботевградчани зачестиха, а малко по-късно след тройка на Алекс Симеонов и наказателни удари на Чо разликата стигна 8 точки при 51:43. С точен изстрел на Таменанг Чо тимът ЦСКА поведе с 55:46 преди четвъртата част.

Павлин Иванов и Николай Грозев отбелязаха за ботевградчани, а поредица от 6 безответни точки доближи Балкан на 3 точки от "червените" за 54:57 седем минути преди края. Тройка на Иванов и кош на Пол Джаксън направиха резултата 59:59 при оставащи по-малко от 4 минути. Мартин Сотиров и Зейн Ноулс реализираха от наказателната линия за ЦСКА за преднина от 64:59, последва размяна на точни стрелби за двата тима, а след тройка на Павлин Иванов за Балкан минута и 15 секунди преди финала на мача резултатът бе 68:67 за "червените". Брандън Йънг отбеляза от далечна дистанция за ЦСКА, а Мануел Суарес върна 2 точки за шампионите за 71:70 при оставащи 11 секунди. Алекс Симеонов бе фаулиран и вкара само веднъж от наказателната линия за 72:70, а в последната секунда Димитър Димитров изравни за Балкан за 72:72 за край на редовното време.

Васил Евтимов: Финалът ще е между Левски и ЦСКА, работата е нагласена!

"Купата ще я спечели ЦСКА, колкото и да съм левскар"

Шампионите поведоха със 78:72 с два наказателни удара на Пол Джаксън и два поредни коша на Мануел Суарес при оставащи по-малко от 2 минути от допълнителните 5. Драган Зекович намали на три точки пасива на ЦСКА с тройка. Симеонов бе фаулира и отбеляза два наказателни удара за "червените" за пасив от 77:78, ботевградчани пропуснаха при ответната атака, а Брандън Йънг вкара тройка за нов обрат и преднина от 80:78 за ЦСКА при оставащи 40 секунди от продължението. Павлин Иванов отговори с два наказателни удара за равенство 80:80, Таменанг Чо реализира за 82:80 за ЦСКА при оставащи 5 секунди, а в последната атака Христо Захариев пропусна от тройката за ботевградчани.

Тити Папазов: ЦСКА в момента играе най-добре, но Левски има предимство пред всички останали

"Аз смятам, че каквато съдба имаме ние, същата съдба има и ЦСКА"

Брандън Йънг бе най-резултатен за успеха на "червените" със 17 точки, 6 борби и 7 асистенции, Зейн Ноулс завърши с 16 точки и 12 борби, а Таменанг Чо добави 10 точки и 10 борби. Алекс Симеонов се отчете с 15 точки и 5 борби.

За Балкан Мануел Суарес реализира 20 точки и 12 борби, а Павлин Иванов и Димитър Димитров вкараха по 16 точки.

Президентът на БК Черноморец след загубата от Левски: Цирк! Пускаме протест и пак нищо - от пусто в празно

"Като няма съдии, такова ни е съдийството"