Женският баскетболен тим на ЦСКА постигна историческа победа, като надделя със 75:71 (18-21) (19-18) (19-20) (19-12) точки над хърватския Госпич във втория полуфинал на Адриатическата лига.

1500 ентусиазирани зрители в столичната зала "Универсиада" станаха свидетели на първото в историята класиране на "червените" на финал в европейски клубен турнир. Победата над хърватките бе особено сладка за "армейките", тъй като Госпич бе единствения тим, над който ЦСКА нямаше победа в редовнич сезон на надпреварата, допускайки две поражения.

Миналогодишния шампион започна много добре срещата, като успя да вкара 7 безответни точки на българския тим. След това обаче благодарение добрите изяви на американката Латаша Байерс ЦСКА успя да сведе разликата до две точки, като на моменти тя стигна и една точка. Байерс обаче бързо натрупа 3 лични нарушения и наставникът Георги Божков бе принуден да я извади. Отсъствието й се отрази и на резултата, като първата четвърт завърши при 3 точки преднина за гостенките. В тези минути с отговорността да завърша атаките се нае плеймейкъра Бранкица Хаджович.

През втората четвъртина ЦСКА успя да затегне защитата и дори поведе с една точка. Двубоят продължи изключително равностойно, като никой от двата тима не успяваше да се откъсне.

"Червените" стопиха 12 точки пасив в средата на третата част, за да триумфират накрая като победители с 4 точки разлика.

Обратът в срещата настъпи в последната четвърта част, когато ЦСКА направи серия от 10:2 точки и поведе със 73:65 4 минути преди края.

В следващите 3:20 минути ЦСКА не отбеляза кош и хърватките намалиха до 2 точки разлика - 73:71. 20 секунди преди сирената Тифани Джонсън вкара победния кош. Много силно за ЦСКА игра американката Латаша Байерс, която завърши с 20 точки, а Бранкица Хаджович добави 17. За хърватките се отличи Олга Масилионе с 20 точки.

След края на мача логично за играч на мача бе избрана Латаша Байерс, която седна на пейката в последните минути заради 5 лични нарушения.

Съставите на двата тима:

ЦСКА: Елена Йоловска 2, Бранкица Хаджович 17, Таня Чиров 5, Латаша Байърс 20, Тифани Джонсън 10 (Силвия Пеева 0, Светла Асенова 8, Теодора Петрова 13)

Госпич: Вита Куктиене 12, Олга Масилионе 20, Миряна Табак 10, Марина Мажич 10, Диана Найденова 11 (Славица Лукетич 0, Михаела Муа 4)

На финала в неделя "червените" се изправят срещу шампиона на Хърватия Шибеник Джоли, който по-рано днес отсртрани Железничар след 92:61 точки.