Спартак (Пл) хвърли голямата бомба в 6-тия кръг на мъжкото баскетболно първенство, като победи хегемона в българския баскетбол Лукойл Академик с 108-104. Срещата беше решена след продължение, което се оказа много резултатно 19-15. Домакините водеха през цялото време и се наложи студентите от Правец да заложат на играта с нарушения. Спартаклии не се огънаха и нанесоха първо поражение на невярващите шампионите този сезон.

От 2003-а година насам това е едва втора победа на плевенския отбор над Лукойл Академик от 65 мача. Основна причина за този успех е невероятната стрелба от линията за три точки, на която могат да завидят дори майсторите от НБА.

Снимка 263464

Спартаклии отбелязаха общо 21 тройки от 43 опита, като това сториха 6 различни баскетболисти. Играчите на Академик останаха само с 12 тройки.

300-те зрители в зала Балканстрой станаха свидетели на един много резултатен и динамичен мач. Още първата третина подска, че битката ще бъде голяма и двата отбора си отбелязаха общо 62 точки. Спартак поведе с 32-30.

На почивката „студентите" поведоха с 47-48, но срещата продължаваше да се движи кош за кош. Домакините поддържаха огъня с тройките и водеха с 73-71 след 30 минути игра. Академик успя да изравни 89-89, когато оставаха по-малко от две минути до края. Последните атаки  и на двата тима бяха прибързани и неуспешни, а и равния резултат не предполагаше играта на фаулове.

В продължението три тройки на плевенчани направиха разлика, която нарушенията на гостите не можаха да съкратят.

Снимка 263463

Константин Коев наниза 7 от тройките, а Димитър Маричешки 5. Михаил Танев отбеляза 3 тройки, а с по 2 завършиха Милен Дудев, Герасим Николов и Милан Савич. Коев завърши с 27 точки, Маринчешки с 20, Савич с 16, Николов с 15 и Танев с 12.

За шампионите Павлин Иванов също вкара 27 точки, но само 12 от тях от тройки. Асен Великов завърши с 17 точки, а Дани Гибсън с 15. Филип Виденов, който влезе като резерва не можа да се включи много качествено и вкара само 11 точки.

Лукойл продължава да е начело с 5 победи и 1 загуба, а Спартак е на 7-мо място с 2 победи и 3 загуби.