Станаха известни последните три отбора, които се класирараха за мъжкия баскетболен турнир в Рио. Сърбия, Хърватия и Франция спечелиха предолимпийските турнири.

Най-драматичен беше финалът в Торино, където хърватите прекършиха домакините от Италия след продължение с 84-78. Редовното време завърши при равен резултат, 70-70. В добавеното време победителите показаха изключително хладнокръвие, докато "адзурите" бяха се гипсирали тотално и допускаха грешка след грешка.

В Белград, Сърбия показа отново своята класа и се наложи безапелационно над Пуерто Рико с 108-77. Богдан Богданович отбеляза 26 точки. За пуерториканците най-резултатен беше неостаряващият Хосе Хуан Бареа с 22 точки. Победителите поведоха още в първата четвърт с 37-11 и не оставиха съмнение в превъзходството си. Мачът беше наблюдаван от 17,123 зрители в Комбанк Арена.

В Манила Филипините, Тони Паркър класира Франция след победа над Канада с 83-74. Той отбеляза 26 точки и направи 4 асистенции. Канадците успяваха да подържат интригата до края на срещата.

Срещите в Рио започват на 6-ти август. Отборите са разделен в две групи от по 6 отбора.

Група А: САЩ, Франция, Венецуела, Сърбия, Китай и Австралия.
Група B: Испания, Хърватия, Аржентина, Бразилия, Литва и Нигерия.
Първите 4 отбора от всяка група ще продължат на четвъртфиналитен 17-ти август. На 19-ти август са полуфиналните срещи.
Финалът е на 21-ви август от 21:45 часа българско време точно преди закриването на Олимпиадата.