Гръцкият шампион Панатинайкос е вторият финалист в най-престижния европейски баскетболен турнир - Евролигата, след като тази вечер в Берлин победи своя основен опонент в първенството на южната ни съседка Олимпиакос с 84-82. Така на финала в неделя отборът на Желко Обрадович ще срещне еврошампиона ЦСКА (Москва). Двата тима ще повторят финала от 2007-а в гръцката столица, когато ПАО триумфира. На практика за трофея през тази годинаще спорят шампионите през последните две години.

Никола Пекович бе най-резултатен за победителите с 20 точки, Майк Батист добави 19, а Василис спанулис и Шарунас Ясикевичус добавиха по 18 за успеха.

Лин Гриър наниза 18 точки, а Никола Вуйчич отбеляза  14 при поражението на Олимпиакос.

Мачът започна по страхотен начин за Панатинайкос, след като тимът на Желко Обрадович поведе със 7-0 в първите 2 минути. Впоследствие след силна игра на Чилдрес и Принтезис Олимпиакос намали на 7-9, но след забивка на Майк Батист ПАО отново поведе за 19-11, 4:30 минути преди края. Гръцкият шампион поддържаше преднина, като имаше преимущество в по-голямата част от елементите в играта. Панатинайкос играеше много добре на пробив, като също така контролираше подкошието чрез Никола Пекович и Майк Батист. Олимпиакос обаче имаше в своите редици един страхотен Лин Гриър, който извади отбора си в края на частта, намалявайки дефицита само на 2 точки за 20-22. В псоледната минута и половина обаче Панатинайкос успя да възстанови своята преднина, като с тройка в последната секунда на Спанулис фиксира крайното 27-21 след 10 минути игра.

Във втората четвърт ПАО продължи да води. В последните 4 минути и половина обаче съставът на Обрадович извърши множество грешки най-вече в нападение. Това позволи отново на Лин Гриър да блесне, вкарвайки много важни кошове, но в крайна сметка Панатинайкос успя да удържи крехкия си аванс на полувремето за 43-41.

Третата четвърт започна много силно за Олимпиакос, като тимът на Янакис обърна развоя на събитията на терена след кошове на Принтезис и Вуйчич за 46-45. По-късно ПАО пък поведе за 50-46 след кош на Фоцис. В първите 5 минути мачът тръгна кош за кош, но много силни включвания в атака на Джош Чилдрес и Никола Вуйчич изведоха гранда от Пирея отново напред за 54-50. Два успешни наказателни удари на Никола Пекович и забивка на Батист пак изравниха резултата за 54-54. В последните 3 минути двата тима спретнаха невероятно шоу за публиката с атрактивните изпълнения на Джош Чилдрес и Майк Батист, както и точните изстрели на състезателите от двата тима от далечно разстояние. В крайна сметка тройка на Шарунас Ясикевичус за 64-60, 1:16 минути преди края на частта гарантира преднината на Панатинайкос след края и на трета четвърт. Майк Батист вкара за 66-60, а 11 секунди преди края залепи унищожителен чадър на Тео Папалукас при опит за пробив на гарда на Олимпиакос.

Последната и решителна част започна при резултат 66-63 за Панатинайкос, но в първото си нападение Олимпиакос намали чрез Чилдрес за 65-66. Две минути след началото обаче ПАО съумя отново да излезе напред за 70-65, а след тройка на Ясикевичус вече водеше със 73-65, 7:29 минути преди финалната сирена. Олимпиакос върна две точки след успешно изпълнени наказателни удари от Йотам Халперин, а после отново Никола Вуйчич порази коша на зелените за 69-73, 6 минути преди края. Милош Теодосич бе точен на два пъти от фауллинията и червено-белите отново се приближиха на две точки от съперника. Василис Спанулис обаче отбеляза тройка за 76-71 в полза на Панатинайкос и отборът на Обрадович продължи да контролира развоя на събитията на терена. Тимът от Пиря отнояо се приближи на 2 точки за 74-76, но Ясикевичус отново не сбърка при поредната атака на гръцкия шампион за 78-74, по-малко от 4 минути преди края на срещата. Отново Сарас попари мечтите на своя съперник за благоприятен изход от срещата с тройка, 2:40 минути преди сирената за 81-74. Кош на Бурусис и тройка на Папалукас, 2:05 минути преди края обаче върнаха Олимпиакос в мача при 79-81 и нападение за ПАО. Неточна трелба на Ясикевичус и фаул на Пекович срещу Вуйчич дадоха шанс на тима на Янакис, но хърватският център не бе точен при първото изпълнение и доближи соя тим само на 1 точка за 80-81. По-малко от минута и половина Панатинайкос водеше с 82-80, но при атака на Бурусис, крилото на Олимпиакос бе фаулиран от Батист и бе точен на два пъти за 82-82. Пекович изведе ПАО напред за 84-82, а Вуйчич изпусна от тройката в следващото нападение на Олимпиакос. В последните две атаки и двата тима пропуснаха и така зелените от Атина триумфираха.