Българският шампион Лукойл Академик не можа да натрупа решителна преднина след домакинската си среща с румънския Орадя в квалификационния кръг за Шампионската лига .„Студентите" от Правец постигнаха минимална победа в столичната зала Универсиада с 75:72 и оставиха развръзката за реванша в четвъртък в Румъния.

Срещата беше изключително равностойна и вървеше почти през цялото време кош за кош. На полувремето гостите водеха с 34-38. В първите минути на четвъртата последна част Орадя поведе със застрашителните осем точки разлика. Тогава българският шампион се мобилизира и направи серия от 15-2, която в крайна сметка се оказа решаваща за минималния успех.

Снимка 256330

Лукойл Академик 75-72 Орадя (22-21, 12-17, 20-19, 21-15)

Лукойл-Академик: Максим Корниенко 18т, Дани Гибсън 6т, Стив Зак 8т, Христо Захариев 17т, Филип Виденов 8т. резерви: Павлин Иванов 8т, Асен Великов 2т, Саша Загорац 6т, Веселин Веселинов 2т, Крис Минков. не играли: Цветомир Чернокожев, Денис Агра.

Шампионската лига е вторият по сила баскетболен турнир след Евролигата, в която играят 16-та най-добри и най-богати отбри на стария континент. Българските шампиони при успех ше се класират за груповата фаза, в която ще вземат участие 40 отбора разделени в 5 групи от по 8 отбора. При загуба Лукойл Академик ще трябва да се задоволи с участие в третия по сила турнир - ФИБА Юроп Къп, където ще участва и отборът на Рилски спортист.