Левски се наложи над ЦСКА след продължение с 95:92 (25:20, 21:25, 16:25, 20:12, 13:10) в дербито от шестия кръг на Националната баскетболна лига за мъже. Редовното време завърши 82:82.

Двубоят в столичната зала "Универсиада" беше много оспорван, като нито един от двата отбора не успя да се откъсне с двуцифрена преднина в хода на мача.

Снимка 596012

Източник: startphoto.bg

"Сините" изиграха по-добро първо полувреме, през което водеха с 16:10 и 41:32, но в края "червените" успяха да намалят пасива си до само точка - 45:46, след като в последните секунди Дeрил Оуенс вкара тройка.

В третата четвърт играчите на ЦСКА доминираха и стигнаха до обрат при 70:62 след 30 минути игра.

Баскетболистите на Левски не се предадоха и след серия от 11:0 в последната четвърт направиха обрат от 66:74 до 77:74 2:35 минути преди сирената. "Червените" отговориха с два поредни коша на Зейн Ноулс за 78:77, след което тройка отбеляза Дерил Оуенс за 81:77.

Лъчезар Димитров върна тройката за 80:81, след което точен от наказателната линия за ЦСКА беше Алекс Симеонов, който направи 82:80 за гостите. С два фаула на Джон Флорвиъс резултатът стана 82:82 и се стигна до продължение.

Снимка 596011

В добавеното време също се игра равностойно. "Сините" преодоляха пасив от 89:92, а с кош и два наказателни удара на Флорвиъс стигнаха до обрата и до крайния успех.

Две минути преди края на продължението старши треньорът на ЦСКА Росен Барчовски получи второ техническо нарушение, след което дисквалификация и беше принуден да напусне залата.

Баскетболното дерби Левски - ЦСКА се завръща днес!

Публиката отново ще се радва на баскетболното шоу на живо

В герой за "сините" се превърна Златин Георгиев, който беше на асистенция от "трипъл-дабъл". Той наниза 20 точки и добави 11 борби и 9 асистенции за коефициент на полезно действие 42. Флорвиъс вкара 27 точки и хвана 9 борби. Лъчезар Димитров се отличи с 15 точки, с 14 се включи капитанът Асен Великов, а 13 - Алън Арнет.

За ЦСКА Дерил Оуенс реализира 25 точки, Зейн Ноулс добави 22 точки и 11 борби. 17 точки при дебюта си с червения екип направи новото попълнение Джордан Калахан, а с по 11 се включиха Дамян Минков и Мартин Сотиров. Лошата новина за "червения" щаб е и новата контузия на Венцислав Петков.

Снимка 596014

След този двубой и двата отбора са с актив 2-3 до момента. ЦСКА гостува на Берое в следващия кръг, а Левски ще пътува за Варна за мач с Черно море Тича.

Спартак (Плевен) надделя над гостуващия Черно море Тича (Варна) с 82:78 (25:26, 15:17, 24:18, 18:17) в оспорван мач и остава непобеден след шест кръга от началото на сезона в НБЛ.

След дълго чакане: Време е за баскетболното Вечно дерби

Двубоят ще бъде излъчван пряко по MAX Sport 2

Домакините отстъпваха с 40:43 на почивката, но изиграха отлична трета четвърт, с която стигнаха до обрата.

Най-полезен за успеха беше Николай Стоянов, който завърши с 29 точки, включително и ключови стрелби за обрата. Освен 29 точки националът добави 7 борби и 5 асистенции. Мартин Маринов реализира 14 точки.

За "моряците", които играха основно със седем баскетболисти през целия мач, Тач Ънру реализира 23 точки. С 20 се отличи Лъчезар Тошков, а с 11 точки и 18 борби завърши Ейврил Уба.

В следващия кръг отборът на Тодор Тодоров гостува на Шумен, докато баскетболистите на Кирил Болшаков, които вече са с баланс 3-3, приемат Левски.