Отборът на Левски спечели Купата на България по баскетбол при мъжете след като в зала "Балканстрой" в Плевен победи досегашния носител на трофея и шампион на страната Лукойл Академик с 89:81 точки. Момчетата на Тити Папазов показаха характер, воля и сърцата игра и заслужено се окичиха с медалите.

Президентът на Лукойл Валентин Златев пристигна в Плевен специално за двубоя. В залата той се срещна с бившия министър Румен Петков, с когото си размениха няколко  реплики  след разразилите се скандали по повод полуфинала между Лукойл Академик и плевенския Спартак преди два дни.

Отборът на Левски започна доста нервно срещата и допусна много пропуски в нападение, което даде начален аванс на баскетболистите на Лукойл Академик 7:2 - 5,34 преди края на първата четвърт.

Колебливото начало на "сините" накара Тити Папазов да вкара в игра Стефан Георгиев и Маркъс Хол, които не попаднаха в стартовата петица. Въпреки това шампионите демонстрираха добра стрелба и логично увеличаваха преднината си. След 10 минути игра резултатът бе 20:13.

Втората четвърт започна още по-ударно за "студентите", които нямаха грешки в стрелбата , а след две последователни тройки на Голдуайър и една на Христо Николов  преднината им нарастна на 16 точки за 37:21 - 6,18 минути преди почивката. До края на полувремето картина не се промени - "сините" стреляха и не вкарваха, а баскетболистите на Лукойл Академик бележеха откъдето и както си поискат. Маркъс Хол единствен бе точен и не позволяваше разликата да стане още по-голяма. След две негови тройки и умишлен фаул на Димитър Ангелов Левски се върна в битката и на полувремето изоставаше с две точки, за 49:47.

След почивката капитанът на Левски Стефан Георгиев донесе второто равенство в срещата 49:49, а след тройка на Златин Георгиев Левски поведе с точка за 54:53. Овладяна борба и открадната топка от Тодор Стойков върнаха лидерството на "студентите"  за 58:54. Последваха силни минути за Левски и силни изяви в борбата под коша, което им даде  преднина и те завършиха частта с аванс от 2 точки  67:65 за "сините".

В началото на последната четвърт Тодор Стойков върна отново равенството и играта продължи да се развива кош за кош.Отборите даваха максимума от себе с, за да се домогнат до така желаната победа. 1,40 минути преди края на редовното време Лукойл Академик отново поведе с точка след кош на Мийович за 81:80. Умишлен фаул на Уили Дийн 30 секунди преди края позволи на Чарли Джоунс да отбележи два наказателни, а след това и Златин Георгиев бе точен от наказателната линия и Левски се поздрави с успеха.

Най-резултатен за победителите бе Маркъс Хол с 23 точки, по 15 добавиха Мортън и Стефан Георгиев. За Лукойл Академик Уили Дийн и Голдуайър завършиха с по 18 точки.

След двубоя на специална церемония бяха връчени медалите на двата отбора  и Купата, както бяха премирани и отличилите си състезатели.