Отборът на Испания се класира за четвъртфиналите на Световното първенство по баскетбол в Япония. Иберийците елиминираха първенците на планетата от Сърбия и Черна гора след победа с 87:75. Тимът на треньора Хосе Винсенте Ернандес поведе от самото начало, като на почивката резултатът беше 43:31. Играещият в НБА Пау Гасол изнесе поредния си силен мач за Испания и беше в основата на успеха.

Олимпийския вицешампион Италия  също стигна само до 1/8-финалите  в Япония. "Скуадра адзура" загуби в драматичен двубой срещу състава на Литва с три точки разлика - 68:71 и се лиши от надеждите си за трофея.

Двата отбора започнаха изключително равностойно и резултатът се движеше точка за точка, чак до последната четвърт, в която и късметът не бе на страна на италианците. При резултат 68:70 Арвидас Мачиаускас извърши фаул при опит на Базиле да стреля от тройката и последният получи право на три наказателни удара.

Капитанът на "адзурите" обаче пропусна и трите и с това провали усилията на съотборниците си за нещо повече на първенството. Най-резултатен за Италия бяха Ричард Роко и Фабио ди Бела с 15 точки и именно Мачиаускас за Литва също с 15.

По-рано олимпийският шампион Аржентина не срещна никакви проблеми срещу Нова Зеландия в друг от осминафиналите - 79:62. Латиноамериканците дръпнаха в самото начало на двубоя с пет точки, които постепенно увеличиха, за да завършат мача с 17 точки разлика. Най-резултатен за "гаучосите" бе звездата Ману Джинобили, завършил с актив от 28 точки.

Турция също е на четвъртфинал, след като победи с 90:84 Словения. Комшиите ни изоставаха със 77:81 три минути преди края. Тогава се разигра Серкан Ердоган, който наниза в заключителните секунди 10 от своите 24 точки

В последния осминафинал от съботната програма се срещат Испания и Сърбия и Черна гора.