Германия изненадващо победи световния шампион Чехия с 54:47 точки в среща от група "F" на втората групова фаза на европейското първенство по баскетбол за жени в Италия.

Отборът на Чехия, който победи Русия в спора за златните медали преди две години в Турция, е един от фаворитите за титлата и в този шампионат. Линда Фрьолих бе най-резултатна за победителките с 18 точки и 10 борби.

Германия завърши на трето място в група "В" след загуби от Белгия и Литва. Линда Фрьолих изравни 45:45 четири минути преди сирената, но след това с нейн кош и на Натали Горкe Германия поведе с 49:45.

Мартина Уебър донесе победата на Германия с два наказателни удара. Ева Витечкова завърши с 15 точки за Чехия. Анете Йекабсоне-Зогота вкара 20 точки и добави 5 борби, 4 асистенции и 2 "откраднати" топки при победата на Латвия над Литва със 76:46 точки.

Йева Кублина се отчете с 16 точки, а по 10 добавиха Лиене Янсоне и Йева Таре. Лоранс ван Малдерен вкара 16 точки, а други пет баскетболисти завършиха с двуцифрен резултат при победата на Белгия над Турция с 85:63 точки.

Белгия няма загуба до момента на еврошампионата и със сигурност ще се класира за четвъртфиналите. Анке де Мондт добави 15 точки, а Ан Ваутерс - 13.