Гърция, Словения, Австралия и Литва стартираха с победи Световното по баскетбол в Турция, информира БТА.

В група "А" Австралия се наложи трудно над Йордания със 76:75 (32:39). Победата на тима донесе Дейвид Андерсен с два наказателни удара в края на мача. Андерсен завърши с 22 точки, а Алекс Марич бе най-резултатен с 23 точки. За Йордания с 20 точки завърши Зайд Абас, а 16 добави Рашийм Райт, който пропусна кош със сирената. Изненадващо Йордания водеше през почти целия мач и бе на крачка от сензацията срещу Австралия.

В група "В" Тунис загуби от Словения с 56:80 (28:39) точки. Горан Драгич записа 16 точки и 8 асистенции за победителите, а Гаспер Видмар се отличи с 15 точки. В неделя Словения играе с фаворита САЩ. За Тунис с 11 точки завърши Радуан Слиман.

В мача на откриването Гърция победи Китай с 89:81 (47:37) точки в първия двубой от група "С". Гардът Николаос Зисис и центърът Йоанис Бурусис отбелязаха всеки по 21 точки за победителите. Гърция водеше с 25:18 след първата част и с 47:37 на почивката. Предимството им бе намалено - 65:62 след 30 минути, но в последната четвърт гърците вкараха 24 точки. За Китай 26 точки реализира И Цзянлян. За Гърция срещата пропуснаха наказаните Антонис Фоцис и Софоклис Схорцанитис.

В друга "D" Нова Зеландия загуби от Литва със 79:92 (34:50) точки. Линас Клейза вкара 27 точки, а Паулиус Янкунас 15 за Литва. Литва направи серия от 10:0 и поведе с 33:24 през втората част, а баскетболистите на Нова Зеландия вкараха само 2 точки за първите 7 минути на частта. За Нова Зеландия Кърк Пени записа 37 точки. В следващия си мач Литва играе с Канада, а Нова Зеландия с Испания.