Отборът на България загуби от Унгария като гост с 67:74 точки в последната си среща от допълнителните европейски квалификации за шампионата на Европа по баскетбол за мъже през месец септември в Испания.

Така въпреки, че България оглави класирането в групата с 6 точки отпада със сигурност от евроквалификациите, тъй като е с по-лоши показатели в преките двубои със съперниците си Босна и Херцеговина и Унгария.

В последния мач Босна и Херцеговина приема Унгария и при победа ще се осигури участие в допълнителния турнир в Менорка в началото на следващия месец.

Това бе последна среща начело на тима на старши треньора Константин Папазов, чийто договор изтича след края на квалификациите. Освен това Папазов обяви официално, че ще се кандидатира за кмет на София на предстоящите местни избори.

България започна добре мача, поведе в резултата и след 10 минути имаше аванс от 3 точки - 16:13. Втората част бе изключително слаба за възпитаниците на Константин Папазов, които вкараха само 12 точки срещу 22 за домакините. На полувремето нашите национали губеха със 7 точки - 28:35.

Извън състава на България за двубоя с Унгария останаха Йордан Бозов и Николай Върбанов за сметка на Веселин Веселинов и Станислав Славейков.

През втората част унгарците продължиха да водят в резултата и след 30 минути имаха аванс от 5 точки - 49:44.

Шест минути преди последната сирена момчетата на Константин Папазов изравниха - 55:55, но в крайна сметка загубиха с 67:74 точки.

Най-резултатни за България бяха Деян Иванов с 15 точки, Тодор Стойков с 12 и Калоян Иванов с 10, а за Унгария с 27 точки завърши Ищван Немет.

Така България завърши евроквалификацията с две победи и две загуби и няма да играе на шампионата в Испания през септември.

Среща от група "А" на допълнителните квалификации за Евро'2007 по баскетбол за мъже:

Унгария - България - 74:67 (13:16, 22:12, 14:16, 25:23)

Състави:

Унгария: Балаж Шимон 12, Мартон Бадер 8, Ласло Циглер 2,   Тамаш Каман 13, Ищван Немет 27 (Чаба Ференц 1, Роланд Хендлейн 3, Золтан Бенце 8, Мартон Фодор 0)

България: Деян Иванов 15 точки, Тодор Стойков 12, Родерик Блекни 7, Стефан Георгиев 8, Хрисимир Димитров 5 (Калоян Иванов 10, Тенчо Банев 2, Чавдар Костов 0, Димитър Ангелов 8, Асен Великов 0, Станислав Славейков 0)

Временно класиране:
1. България             4   2   2   6 точки
2. Босна и Херцеговина  3   2   1   5
3. Унгария              3   1   2   4
В последната среща Босна приема Унгария в събота, като само победителят в групата се класира за допълнителния турнир в Менорка.