Домакинът на световното първенство по баскетбол Испания разгроми без особени проблеми Сърбия 89:73 в последния си мач от предварителна група А. Срещата беше решена още в първата четвърт, която испанците спечелиха с 14 точки разлика - 34:20.

Въпреки убедителното превъзходство на Испания, мачът беше изпъстрен с остри сблъсъци и много нерви. За това допринесе и съдийската тройка от САЩ, която определено подкрепяше домакините.

След поредните съдийски издевателства сръбският треньор Александър Джорджевич не издържа и бе изгонен за второ техническо нарушение. Това се случи в самия край на двубоя, и не се отрази на играта, но след срещата Джорджевич заяви, че "Испания просто не се нуждае от тази подкрепа".

Иначе Рики Рубио бе страхотен за испанците, с 12 точки, седем откраднати топки, шест асистенции и четири борби. 20 точки отбеляза Пау Гасол, 15 - Хуан Карлос Наваро, а още 11 - Марк Гасол.

Неманя Биелица завърши с 19 точки за Сърбия, Мирослав Радулица прибави 13, а Милош Теодосич - 10. Ненад Кръстич отново почти не игра за сърбите.

Така Испания спечели групата с 5 от 5 победи, докато сърбите останаха на четвърто място и намериха място на 1/8-финалите, където ще се изправят срещу Гърция. Съперник на Испания пък ще бъде отборът на Сенегал.

В другите срещи от групата Франция също преодоля без проблеми Иран с 81:76, а баскетболистите на Бразилия направо унизиха съперника си в последния кръг от груповата фаза Египет. "Селесао" постигна най-убедителната победа на Мондиала до момента, след като смля опонента си с 63 точки разлика - 128:65.

Досега рекордът на шампионата се държеше от САЩ. Американците се справиха с неособено претенциозния тим на Финландия със 114:55, но тези 59 точки разлика бяха подобрени днес от южноамериканците.

Крайно класиране в група А: Испания, Бразилия, Франция, Сърбия. Отпадат Иран и Египет.