Мъжкият баскетболен тим на ЦСКА загуби пред 5000 зрители гостуването си на руския Урал Грейт с 93:79 (32:23, 13:17, 23:19, 25:20) в мач от група "G" на турнира за купата на ФИБА-Европа.

След като бяха подложени на невероятен тормоз от страна на домакините преди мача, баскетболистите, водени от треньора Крешимир Башич, излязоха в студената зала почти без мотивация. Руснаците се възползваха от това и очаквано натиснаха в първите секунди на срещата, като поведоха със 7:0 точки.

Урал постепенно увеличи аванса си и в осмата минута водеха с 10 точки - 28:18. През втората четвърт българският тим подобри играта си и след тройка на Мираковски дори поведе - 37:35 точки. След това обаче за шест минути руснаците вкараха само три точки. Все пак Урал се мобилизира и отново излезе начело - 42:37.

Втората половина на срещата отново започна с натиск на домакините. Те поведоха с 10 точки след тройка на Тарвър - 50:40. Брад Трейна увисна с четири лични нарушения.

Въпреки усилията си ЦСКА не успя да намали резултата и разликата се запази. В началото на последните 10 минути Трейна получи техническо нарушение за реплика към съдиите и седна на резервната скамейка, записвайки най-слабия си мач, след като остана с актив от само 5 т. За ЦСКА на-резултатен бе Ейдриан Плейджър с 20 т. и 5 борби за ЦСКА, Димитър Мираковски се отличи с 13 т. и 2 асистенции.

Съставите на двата отбора

Урал Грейт: Морис Уитфилд 10, Станислав Макшанцев 23, Дерек Тарвър 15, Желимир Загорац 11, Алексей Зозулин 17  (Александър Башминов 5, Егор Вялцев 10, Алексей Пегушин 2)

ЦСКА: Димитър Мираковски 13, Ейдриан Пледжър 20, Грег Даниелсън 6, Брад Трейна 5, Дион Томас 9 (Ави Сукър 3, Израел Шайнфелд 4, Йордан Бозов 8, Димитър Ангелов 11).

Наставникът на ЦСКА Крешимир Башич, заяви след загубата на отбора в Перм :

"За съжаление загубихме мача. Урал Грейт игра по-добре от нас. Ние допуснахме грешки и им позволихме да отбележат лесни кошове. Играхме индивидуално, а не като отбор. Загубихме и заради лошата си игра в защита. Играчите не изпълниха поставените задачи. Имахме и много слаб процент стрелба.

Всяка смяна на Урал Грейт игра добре и отговорно, а при нас не беше така.
Разбира се ние успяхме да се аклиматизираме и това не е причина за загубата. Днес Урал игра по-добре отколкото в първия мач срещу нас в София.

Ейдриан Пледжър: Загубата се дължи на лошата ни игра в защита и нападение. Съжалявам, че загубихме, но ни очакват още много мачове в българското първенство и евротурнирите. Аз лично искам да печеля във всеки мач, но ние сме един отбор, а не индивидуалности. На финал отива отборът, а не даден играч. Урал игра силно като отбор, водеше от началото до края на мача и затова победи.

Римас Куртинайтис, старши треньор на Урал Грейт: Беше много тежък мач за нас. Направихме по-малко грешки и взехме навреме някои правилни решения и затова победихме. Спечелихме и повече борби, което беше основният ни коз. Колкото до контузията на Хостин през последните три седмици той ту тренираше, ту не. Участва в тренировката вчера и днес, но тази вечер каза, че го боли коляното. Затова той не успя да играе срещу ЦСКА.