Баскетболният Берое постигна най-големия си успех в своята история. В красивата зала „Колодрума" в Пловдив старозагорци надиграха убедително във финала за Купата на България хегемона в последното десетилетие Лукойл Академик с 78-62.

Берое за първи път достигна до финал за купата. Студентите от Правец вече четири години подред не могат да спечелят втория по престижност трофей в България.

Лукойл Академик поведе в началото на мача, но беройци се окопитиха и завършиха първата четвърт с 3 точки аванс - 23-20. На почивката разликата беше вече 5 точки - 39-34.

Снимка 279319

Големият си удар бъдещите носители на купата направиха във втората част. Те успяха да попречат на съперника си да вкара кош шест минути и разликата набъбна до 18 точки. След 30 минути игра резултатът беше 62-44.

За опитен специалист като Любомир Минчев не беше проблем да изиграе последна четвърт, в която неговия отбор да контролира мача. Шампионите от Лукойл се отличиха с много слаба стрелба в мача - 29%.

За победителите целия мач беше изнесен от Арън Джоунс, Шайн Гибсън, Брандис Рейли-Рос и Омари Гудул. От българите най-добре се представи Тенчо Тенев, който отбеляза 11 точки за 18 минути престой на терена.

Дани Гибсън и Христо Захариев бяха най-добри за Лукойл Академик. Филип Виденов разочарова, вкарвайки само 6 точки. Той успя да вкара само два коша от 7  стрелби.