Дамският национален отбор на Испания по баскетбол спечели четвърта европейска титла. Във финала на ЕвроБаскет 2019, игран в Белград (Сърбия) иберийките се наложих с лекота над Франция с 86-66 (32-21, 18-15, 20-20, 16-10). Предишните титли са от 1993, 2013 и 2017 години.

Младите баскетболни "лъвове" отстъпиха пред Гърция

Българите ще продължат подготовката си в Благоевград

Интрига в решителния двубой нямаше. Шампионките, които победиха същия съперник в мача за титлата преди две години, поведоха още в първата четвърт и доминираха през цялото време.

Марта Шаргай беше най-резултатна с 23 точки, а Силвия Домингес добави 13 точки. Лайя Палау добави 12 точки, докато Лаура Хил допринесе с 9 точки и 10 борби.

Сандрин Грюда вкара 18 точки за Франция, а Бриа Хартли наниза 17 точки. Французойките бяха като "гипсирани" и ното за момент не застрашиха новите стари шампионки. Те за седми път заемат второто място на почетната стълбичка. Все пак те имат и две титли от 2001 и 2009 години.

Снимка 432788

Източник: fibaeurope

В мач за третото място шампионът от 2015 година Сърбия нямаше проблем срещу голямата изненада Великобритания за 81-55. Британките доскоро бяха от слабите отбори в Европа.

Първите 6 тима от ЕвроБаскет 2019 ще участват в квалификациите за Олимпиадата в Токио през 2020 година. Това са: Испания, Франция, Сърбия, Великобритания, Белгия и Швеция.