Шампионът Балкан се наложи над Черноморец с 87:74 (16:20, 28:19, 23:19, 20:16) като домакин в Ботевград в първия мач от финалния плейоф в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Ботевградчани поведоха с 1:0 победи в серията за титлата, в която се играе до три успеха от пет възможни двубоя.

Втората среща ще се проведе в понеделник (29 май) отново в "Арена Ботевград", а на 1 юни и евентуално 3 юни домакин ще бъде Черноморец в Бургас. При равенство 2:2, то решителният пети двубой ще се състои в Ботевград на 6 юни.

Балкан удари ЦСКА в третия полуфинал и е на една победа от класиране на финал в НБЛ

Вижте подробности

Тимът на Черноморец започна по-добре мача, но в крайна сметка направи повече грешки, а домакините се възползваха от по-ефективната си и комбинативна игра.

В началото, воденият от старши треньора Васил Евтимов състав натрупа преднина от 9 точки при 17:8 след 6 минути и половина. Денг Адел вкара тройка за Балкан, но Джордан Тъкър също бе точен от далечна дистанция и разликата се запази. С попадения на Христо Захариев и Димитър Димитров Балкан се доближи на 4 точки след първата четвърт.

Домакините продължиха да топят пасива си, а Захариев бе точен за равенство 22:22 при малко повече от 2 минути във втората част. Двата състава водеха здрава битка и никой не успяваше да се откъсне до последните 3 минути на първото полувреме, когато Балкан дръпна с 6 точки за 40:34, а малко по-късно и с 8 след кош на Мануел Суарес за 44:36. На почивката резултатът бе 44:39 за ботевградчани, фиксирани след тройка на Николай Титков за гостите.

Отборът на Балкан задържа водачеството след подновяването на играта, а 3 минути след почивката Павлин Иванов отбеляза тройка за най-голямата преднина до момента от 11 точки при 52:41. Силна серия на Черноморец доведе до намаляване на разликата до 3 в средата на третата четвърт, но домакините отговориха с 6 безответни точки за 58:49, а преди последната част Балкан имаше аванс от 67:58.

Гостите пак успяха да стопят изоставането си под 5 точки след като Титков се разписа за 68:72 при оставащи 7 минути, но ботевградчани не допуснаха противникът да се доближи повече и най-голямата разлика в мача достигна 15 точки минута преди края при 87:72.

Мануел Суарес бе най-резултатен за успеха на настоящите шампиони с 26 точки и 16 борби. Павлин Иванов допринесе с 21 точки, 2 борби и 8 асистенции, Христо Захариев завърши с 12 точки, 5 борби и 2 асистенции, а Денг Адел се включи с 10 точки и 2 борби.

Джордан Тъкър се отличи за Черноморец с 29 точки, 3 борби и 2 асистенции, Николай Титков добави 12 точки, Брайс Нзи - 10 точки и 5 борби.