Балкан (Ботевград) победи драматично като гост шампиона от миналия сезон Левски със 78:76 (26:13, 15:21, 22:24, 15:18) и спечели с 3:1 успеха серията от полуфиналните плейофи на Националната баскетболна лига за мъже.

Мачовете бяха прекъснати след 2:1 за "зелените", след като Левски получи първоначално три служебни загуби заради нередовна картотека за Йордан Минчев. След това Арбитражната комисия на БФБаскетбол отмени санкцията и така серията се доигра.

На финала в НБЛ възпитаниците на Небойша Видич ще играят срещу Рилски спортист (Самоков), а серията започва на 3 юни.

Днешната дата 29 май е още по-значима за "зелените", след като на нея преди три години Балкан спечели шампионската титла след 30 години, водени именно от своя настоящ наставник Небойша Видич.

Двубоят бе нервен и изпълнен с драма, като цели трима играчи на гостите недоиграха двубоя заради лични нарушения. Гостите изиграха силна първа четвърт и поведоха с 26:13, а на почивката имаха аванс от 41:34.

Играчите на Левски започнаха третата четвърт със серия от 8:0 и обърнаха резултата 42:41, но с тройка на ДиВон Уошингтън Балкан стигна до аванс от 63:58 преди финалните десет минути. Те също бяха доста оспорвани, но в в края гостите поведоха със 78:72. Левски вкара кош и два фаула за 76:78 1:34 минута преди сирената. До края никой не успя да стигне до успешен кош, а при оставащи 7 секунди "сините" имаха топката, но допуснаха грешка и срещата приключи.

Играчите на Балкан обаче изглеждаха крайно мотивирани, а допълнителен подем в играта им даде завръщането след контузия на Станимир Маринов. Именно с отиграванията си и в защита, и в нападение, националът даде искрата на своите съотборници да се борят до последно и да се класират на финал.

Амад Рори беше най-полезен за успеха на Балкан с 21 точки, Дерик Маркс вкара 13 точки, а Маринов се отличи с 12 точки.

Лидер на Левски беше Чавдар Костов с 15 точки, 13 точки и 12 борби добави Зейн Ноулс, 11 вкара Йордан Минчев, а 10 - Марио Литъл.

Левски ще се бори за бронзовите медали срещу Спартак (Плевен).