Мъжкият национален отбор записа инфарктна първа победа в квалификациите за Евробаскет 2021. В първото си домакинство баскетболистите на Росен Барчовски надвиха драматично Латвия със 110:104 в среща, изиграна днес "Арена Ботевград". Двубоят бе много оспорван, двата тима многократно си разменяха водачеството и им бяха нужни две продължения, за да определят крайния победител. Дебют за мъжкия национален отбор направи Крис Минков.

Мачовете от втория квалификационен прозорец са през ноември. Тогава България гостува на Босна и Херцеговина, а след това приема Гърция. Напред продължават първите три отбора от групата.

Снимка 468419

Двубоят започна много оспорвано, като играта вървеше кош за кош. Латвия успя да поведе с 18:14, което бе и най-голямата разлика до момента. Последваха два поредни коша на Минков и Янев, с които българите стигнаха до нов обрат, а след десет минути игра водеха с 22:21.

На два пъти преднината на "лъвовете" достигаше 5 точки в началото на втория период, но след това гостите отвърнаха със серия от 8:0. Близо три минути нашите не успяваха да се разпишат, но две поредни тройки на Дий Бост ги изведоха отново напред. Нито един от двата тима не успя да се откъсне в резултата след това, като на почивката Латвия имаше минимален аванс при 37:36.

Барчовски определи групата за мача с Латвия

Срещата е днес от 19:00 часа

След паузата играта отново бе доста оспорвана. Постепенно обаче баскетболистите на Робертс Щелмахерс наложиха доминацията си в подкошието и малко преди края на третата част поведоха за първи път с двуцифрена разлика - 61:51. Българите обаче не позволиха на съперника си да се откъсне още, а преди заключителната четвърт успяха да намалят изоставането си на 58:63.

Още в началото на последната четвърт високите ни играчи увиснаха с по четири фаула, но нашите не се отказаха и шест минути преди сирената стигнаха до пълен обрат за 71:70. Латвия успя да поведе с 83:76, но 12.8 секунди преди сирената "лъвовете" свалиха разликата само на 2 точки. Мейерш бе фаулиран, той вкара първия, но изпусна втория наказателен удар и българите получиха шанс за последна атака. С отговорността се нагърби Станимир Маринов, който не трепна от далечно разстояние и изравни при оставащи 3.9 секунди.

Барчовски след загубата от Гърция: Генерално съм доволен от отбора

Тимът ни загуби първата евроквалификация с 63:73

Драмата продължи и в добавеното време. Домакините поведоха с 94:91, но съперникът им отвърна с 5 поредни точки и отново поведе минута преди края. България пак изравни след два точни наказателни удара на Йордан Минчев. Последва по един пропуск и за двата тима, но 3.4 секунди преди сирената Чавдар Костовбе фаулиран. Той обаче изпусна и двата пъти, латвийците вкараха зад центъра, но кошът им бе извън времето и се стигна до ново продължение. Заради пет лични нарушения обаче то бе пропуснато от Александър Янев, Марекс Мейерис и Артис Ате.

Снимка 468417

Мачът продължи да върви кош за кош, макар и с по-ниска резултатност. След поредното равенство при 100:100, националите ни поведоха с 5 след точни стрелби на Дий Бост и Станислав Ваклинов. Латвия намали на 2, но тройка с фаул на американския гард отново увеличи разликата и вдигна на крака хората в залата. В оставащото време последва размяна на фаулове, но без да има възможност за повече промени на водачеството. Срещата не довършиха също Димитър Димитров и Мартинш Мейерш.

Дий Бост бе най-резултатен за успеха с 26 точки, 20 има Чавдар Костов. С 16 е Станимир Маринов, 14 наниза Александър Янев, а по 11 добавиха Крис Минков и Йордан Минчев.

За Латвия над всички бе с 27, Марекс Мейерис има 20.