Националният отбор на България победи Румъния с 62:61 (16:12, 15:13, 13:19, 18:17) като гост в Питещ в двубой от петия кръг в група F на предварителните квалификации за Европейското първенство по баскетбол за мъже през 2025 година в Кипър, Латвия и Финландия. Успехът бе втори пореден и общо четвърти за българите, които имат и едно поражение и заемат второто място във временното класиране.

Лидер с 5 победи е тимът на Португалия, който тази вечер надигра като гост Кипър със 75:66 (21:9, 17:27, 26:22, 11:8) и така първият отбор в крайното подреждане в групата ще бъде определен в последния кръг в неделя и срещата между България и Португалия, като националите ще гонят успех с над 10 точки, а се очаква и присъединяването на голямата звезда на тима Александър Везенков. Победителите в трите квалификационни групи и съдомакините на Евробаскет 2025 - Кипър ще се класират за същинския етап на европейските квалификации.

На 26 февруари България ще приеме португалския отбор от 18:00 часа в "Арена Ботевград", а същия ден Румъния ще бъде домакин на Кипър. Румънците записаха четвърто поражение от пет мача и ще продължат в третия допълнителен етап от предварителните пресявки.

В Питещ съставите на България и Румъния изиграха оспорван двубой, който бе решен в последните секунди. Националите спечелиха борбата под кошовете (41-33), направиха по-малко грешки (10-15) и се възползваха по-успешно от тези на съперника.

Селекционерът на българския тим Росен Барчовски избра като титуляри да започнат Чавдар Костов, Алекс Симеонов, Емил Стоилов и дебютантите Лъчезар Димитров и натурализираният американец Коди Милър-Макинтайър.

Стоилов бързо натрупа две лични нарушения и бе заменен от друг дебютант Симеон Лепичев. България дръпна с 12:4 в средата на първата част, която приключи при преднина от 16:12. Милър-Макинтайър започна силно двубоя и реализира 7 точки за първите 10 минути. Националите се откъснаха с 8 точки напред при 20:12 при оставащи шест минути до почивката, както и с 25:16 четири минути преди края на първото полувреме, фиксирани с кош на Йордан Минчев. Последваха силни моменти за домакините, които намалиха до 25:27 преди България да приключи първите 20 минути с аванс от 31:25.

Третата четвърт бе много оспорвана с леко превъзходство на румънците, които изравниха за 37:37 след две поредни тройки за малко повече от три минути след почивката, а с кош на Алекс Олах при оставащи три минути и половина те поведоха с 42:41. Йордан Минчев върна преднината на България, но домакините пак излязоха напред при 44:43. Секунда преди края на частта Симеон Лепичев вкара един от двата наказателни удара, които изпълни и изравни за 44:44 преди последните 10 минути

Със серия от 8 безответни точки, 6 от които дело на Лепичев, България поведе с 52:44 при оставащи 8 минути в двубоя. Баскетболистите на Румъния обаче намалиха до 58:59 малко повече от две минути преди края на мача, а след пропуски и от двете страни, Павлин Иванов реализира ключова тройка 55 секунди преди финала за 62:58. Иванов пропусна при нова стрелба от далечна дистанция, а при оставащи 1.2 секунди Тудор Фометеску вкара тройка за домакините за 61:62, което бе и крайният резултат в двубоя.

Павлин Иванов завърши като най-резултатен за победата с 14 точки, а дебютантът Симеон Лепичев се отчете с 13 точки и 3 борби.

Коди Милър-Макинтайър се представи на ниво в първия си мач за националния тим на България и оформи "дабъл-дабъл" от 11 точки и 12 асистенции, а Йордан Минчев допринесе с 11 точки и 9 борби.

За Румъния Роланд Торок реализира 12 точки, а 10 добави Богдан Николеску.

Алекс Симеонов: Срещу отбора на Румъния трябва да играем много добре в защита

"За да има значение мачът с Португалия, трябва да победим днес"