Мъжкият ни национален отбор по баскетбол започна със загуба участието си на международния турнир "vivatel cup", след като възпитаниците на селекционера Росен Барчовски отстъпиха на Хърватия със 79:87 (16:21, 18:21, 16:33, 29:12).

Пред близо 800 зрители в Двореца на културата и спорта във Варна нашите започнаха срещата сковано и на моменти гостите водеха с повече от 20 точки разлика. Най-резултатен в срещата бе хърватинът Марко Попович, който бе избран и за играч на мача, завършвайки срещата с 20 точки. За нашите най-точни бяха Филип Виденов, който реализира 18 точки, и Тенчо Банев - с 16.

Хърватите на практика решиха в мача в третата част, когато в началото на четвъртината отбелязаха 12 безответни точки. В тази част беше регистрирана най-голямата разлика в резултата - 25 точки в полза на Хърватия. Те обаче се отпуснаха през последната четвърт и позволиха на нашите да направят загубата по-почетна.

След срещата треньорът на българския отбор Росен Барчовски заяви, че не е доволен от представянето на играчите си.

"Започнахме да играем баскетбол, когато се поотпуснахме. Хърватия е силен отбор, но колко е силен, ще се види на Европейското първенство. Имаме резерв в развитието на бързите атаки. Показахме характер, все пак успяхме да обърнем 15 точки."

В другия мач от първия ден на надпреварата Русия победи Израел с 97:92 точки.

Следващата среща на България е в сряда от 17 ч., когато срещаме тима на Израел. В четвъртък завършваме с мач срещу "сборная", като отново играем от 17 ч.