Австралия постигна важен успех в група D на Световното първенство по баскетбол, с 82:75 над европейския вицешампион Литва. Така положението в групата се завърза и са възможни различни въртележки, които да определят крайното класиране.

Австралия изиграстрахотно първо полувреме, като във втората част позволиха само осем точки на съперника. На почивката разликата бе цели 19 точки. Играта на Литва беше белязана от пълен хаос и множество индивидуални грешки.

През второто полувреме, в което литовците подобриха значително играта си. Важна роля изиграха  двамата близнаци - Кшищоф и Дариуш Лавринович. В резултат тимът на Йонас Казлаускас бе много близо до обрат. 31 секунди преди края разликата беше стопена само на 4 точки - 75:79. Но австралийците показаха хладнокръвие и устояха на щурма на съперниците си.

Реналдас Сейбутис завърши с 21 точки за Литва, като най-резултатен в мача. Джо Ингълс отбеляза 18, Арън Бейнс добави 14, а Матю Делаведова - още 13.

В другите два мача от групата Мексико разгроми Ангола със 79:55, а Словения - Република Корея с 89:72.

В класирането води Словения с 6 точки, следвана от Австралия и Литва с по 5, Мексико и Ангола по 4 и Корея - 3.

В група С важна победа постигна отборът на Украйна над Турция с 64:58 и смело гледа към осминафиналите. Това беше втора победа за украинците. Световните вицешампиони пък записаха второто си поредно поражение и са с баланс от 1-2.

Украйна изкова успеха си в заключителните 10 минути на двубоя, преди които имаше аванс от две точки - 41:39. В последната четвърт на срещата тя не изпусна инициативата и стигна до победата след решителни кошове на Ихор Зайцев и Олександър Мишула. Зайцев наниза две изключително важни тройки във финалните четири минути на срещата, а 36 секунди преди сирената реализира от средна дистанция, за да подпечата победата - 64:58.

Мишула бе най-резултатен с 19 точки, а Зайцев добави 12. Юджийн Джетър пък остана с 10 точки и 5 асистенции. Омер Ашък бе много силен под коша и овладя 20 борби, а също така реализира и 16 точки. Емир Прелджич добави 14 точки, но пропусна осем стрелби от игра, също както и два наказателни удара в ключови моменти.

В другите две срещи САЩ надиграха Нова Зеландия с 98:71, а Доминиканската република - Финландия със 74:68.

В класирането убедителен лидер с 6 точки от 3 победи са САЩ. След тях са Украйна и  Доминиканската република с по 2 и Турция и Финландия с по 1.