Признание получиха двамата македонски национали от Лукойл Академик - Перо Антич и Ристе Стефанов.
"Те са най-добрите", отбелязва пред скопския "Спорт" Джеремая Меси.
25-годишното крило стана македонски гражданин и ще получи правото да играе в националния отбор на югозападните ни комшии.
Меси играе в гръцкия Арис, а до последно се колебаеше между предложенията за поданство на македонците и словаците.
солскяер
на 03.01.2008 в 11:18:42 #11Привет, генерал Карпов! Искам само да вметна, че интересът към един колективен спорт, респ. към баскетбола в случая, се обуславя от качествения състав на отборите. Към настоящия момент качествените играчи в българския баскетбол се броят на пръстите на едната ръка. За съжаление. И за разлика от времето, когато български специалисти подготвяха сърби и гърци, които сега са на светлинни година напред в сравнение с нас. Това и налага ползване услугите на качествени играчи и треньори от чужбина, които да вдигнат нивото на тази красива игра. Стане ли това, ще се напълнят залите, ще се повиши качеството и на нашите играчи. Вътрешната вече конкуренция ще съдейства и за това постепенно да отпадне необходимостта от ползване услугите на чужденци и на тяхното натурализиране. Но това е въпрос на бъдещето. Така че засега се налага да приемаме добрите играчи от странство.
генерал Карпов
на 02.01.2008 в 23:52:24 #10За Лукойл съм много съгласен с теб, а срещу чуждите наставници специално нямам нищо против!
генерал Карпов
на 02.01.2008 в 23:49:04 #9http://topsport.ibox.bg/news/id_488324812 Кликни на горния линк, обосновал съм се защо съм против натурализирането. А относно успеваемостта ни в баскета - според мен не трябва да сме лакоми за успехи. За своето население от 7.5 милиона имаме сериозни успехи във футбола, волейбола, леката атлетика и т.н. Малко страни с нашето население могат да се похвалят, че са водеща сила във волейбола, че са имали полуфинал на световно по футбол и т.н. Няма го същия интерес към баскета, както към други спортове като футбола и волейбола.
генерал Карпов
на 02.01.2008 в 23:44:50 #8Све, хубав коментар! Не знаех за това правило на ФИБА, това пак е нещо. Бях писал доста по въпроса за натурализирането във футбола, ще се опитам да изровя един кратък анализ, който бях сътворил преди време. Българите наистина имат различен произход, защото сме били на кръстопътя на Европа, но и ни обединяват доста неща - повечето са европеиди, християни, спадат към славянската култура и т.н. Ако чужденец познава родните нрави и обичаи, говори езика ни, живял е поне 5 години в България и т.н., не бих имал проблем да ни представя. Аз уважавам много хора, които не са българи, по принцип не съм тесногръд, но все пак не се чувствам космополит. Обаче не съм убеден, че национализмът е на изчезване покрай глобализацията. Европа става все по-разнородна като етнически състав и съответно дори сред традиционно либерални народи като холандците има все по-ярко изразена подкрепа на националистически и популистки партии. Поне за мен нацията не трябва да се размива, а и доста хора я считат за важна. Иска ми се националният отбор да се запази като институция. Национализмът е наистина потенциално опасна идеология, но доста от конфликтите са породени и от различни идеологии, концепции за обществото и т.н.
Све
на 02.01.2008 в 23:21:52 #7Карпов, първо ФИБА разрешава само един да е натурализиран, така че проблемът "пет чужденци - титуляри за България" отпада. Второ - ще се повторя че такава е световната практика независимо дали ни се иска или не. За да имаме баскетбол примерно след 20 години трябва нашите момчета да ги учи някой - а това са чуждите специалисти в клубовете и играчи, но не като в Лукойл - да са целия отбор. Трето, лъжеш се ако мислиш, че българите сме хомогенна нация - такава просто няма. Белегът за национална принадлежност е в самосъзнанието, а не в произхода. В този смисъл, ние не сме по-малко разнородна нация от американците. Четвърто, националната идея и национализмът като идеология вече не играят такава роля, каквато са играли до ІІ Св. война. Глобализацията промени много неща. Днес за съвременния човек (а не този от Руанда и Бурунди) е много по-важна индивидуалния просперитет, отколкото националната солидарност. Самите национални различия се размиват в световната постмодерна култура. Т.е. днес човек е по-скоро гражданин на света, отколкото българин или какъвто и да е. Това е така, независимо дали ни се харесва. Ще повторя - националната идея не е това, което беше, и по-добре, защото национализмът донесе и много злини на хората от ХХ век. И ние, като българи, ако искаме да имаме относително качествен баскет, а не да вярваме в далечното "светло бъдеще", както някои, трябва да се примирим с натурализирането на играчи. Давам един прост пример от ските - за да се вдигне качеството на нашите скиори, те трябва да тренират с такива като Килиан Албрехт
генерал Карпов
на 02.01.2008 в 22:59:13 #6Вел Драг, прав си, по тази причина съм изключително критичен и към родната федерация.
генерал Карпов
на 02.01.2008 в 22:58:33 #5Све, Америка и Канада са етнически разнородни страни, нормално е да има играчи с различен произход. Аз не искам успехи, които не са постигнати със собствени сили и със собствени кадри, готов съм да подкрепям отбора си, дори да отнася загуби с по 100 точки. Победата и класирането на европейски първенства не е всичко. Каква ще е разликата между клубен и национален отбор ако всеки си натурализира както му е удобно?
генерал Карпов
на 02.01.2008 в 22:56:12 #4Не отричам, че и ние натурализираме, осъждам и това! И не е расизъм, а запазване на институцията национален отбор. Фактът, че играчът е обмислял предложения на Македония и Словения показва доколко се чувства македонец или словенец. Чувството на национална гордост е много важно, националният тим не е клубен отбор. Ако Македония натурализират петима играчи от Юта Джаз и станат европейски шампиони, нима титлата им ще е справедлива?
Све
на 02.01.2008 в 21:55:00 #3Карпов, подкрепих те за редуцирането на чужденците в първенството за да се увеличи игровата практика и повиши качеството на игра на българите. Тук обаче ми се струва, че избиваш на расизъм. Натурализирането е повсеместна практика по света. Стълбът на американците на последните първенства - Тим Дънкан - е от Вирджинските о-ви, а те имат свой национален, нищо че са колония. Канадската звезда Стив Неш е родом от Южна Африка, а френската - Тони Пъркър е родом белгиец от негроидната раса. Германците имат своя Окулая, а по-рано - Майерс, руснаците - Холдън, гърците - Шортанидис (малко е черен за да е грък). Натурализирани имат и по-слаби отбори като Македония (Стак), Босна, Швейцария (Сефолоша), Англия (не се сещам името му) Италианците преди 15-на години също имаха натурализиран в редиците си. От големите чужденци нямат само сърби, испанци и аржентинци, но това са водещите баскетболни школи в света. А българската школа поради много причини умря преди 20 и повече години и ще и трябват минимум още толкова усилена работа за да извади 5-6 баскетболисти поне на европейско ниво (а не такива като Стойков). До тогава без натурализиране ще видим европейско през крив макарон или в най-добрия случай ще имаме шанса да се появим на някой Евробаскет, където ще ни тупат като бръшлян чувал. Интересите на България и на националния й отбор изискват натурализиране. А те стоят над личните ни симпатия или неприязън към чужденците в българския спорт.
Vel Drag
на 02.01.2008 в 21:00:13 #2А ние какъв сме тогава...
генерал Карпов
на 02.01.2008 в 20:46:09 #1Позор за Македония, никакъв национален отбор не е ако се натурализира!