Отборът на Атлетик (Билбао) сътвори подвиг в луд екшън срещу Барселона в първи 1/8 финал за Купата на Краля между двата отбора, след който "баските" на Ернесто Валверде устискаха преднината си от 2:1, макар че доиграха срещата с 9 човека!

Срещата на "Сан Мамес" предложи страхотен футбол, екшън, голове, здрава битка, емоции, единоборства, куп жълти и два червени картона. По друг начин казано - зрителите видяха всичко необходимо във футболната игра, което те кара да стоиш на стадиона или пред екрана в продължение на 90 минути.

НА ЖИВО: Атлетик (Билбао) - Барселона, "баските" останаха с 9 души на терена!

Кой ще спечели първия епизод в турнира за Купата на Краля

Още с първия съдийски сигнал на двубоя "баските" се втурнаха в атаки и можеха да открият резултата във 2-та минута, когато Сан Хосе засече центриране от корнер, но ударът му с глава мина на сантиметри от дясната греда на Тер Стеген.

Домакините бяха крайно амбицирани да зарадват привържениците си и играеха на върха на възможностите, което даваше резултат.

Играчите на Валверде пресираха високо своите гости от Барселона, които, забележете, не успяха да изнесат топката зад центъра в продължение на 5 минути след началото на срещата.

Въпреки това пред "каталунците" се откри реален шанс да поведат в резултата, когато Лионел Меси намери непокрития Жерар Пике в наказателното поле, но ударът с глава на защитника не порази вратата.

Това обаче сториха домакините минути по-късно!

Ариц Адурис получи топката от Раул Гарсия, който отдясно в наказателното поле центрира към далечната греда, където опитният таран на "баските" бе безкомпромисен и от два метра с глава засече подавенето в мрежата - 1:0 за Атлетик (Билбао)!

След по-малко от три минути публиката на домакините отново бе хвърлена в екстаз, а домакините нанесоха втори удар! Андрес Иниеста сгреши при изнасяне на топката, която попадна след пас с пета в Инаки Уилямс, а той по диагонал в наказателното поле с мощен удар разстреля Тер Стеген - 2:0!

Някъде след гола започнаха и по-острите единоборства, а това логично доведе до първите жълти картони в мача, които до края на полувремето станаха общо 5.

Четири от тях бяха на сметката на "каталунците", а три заради оспорване на съдийско решение.

Причината - в добавеното време на първата част Неймар бе повален в наказателното поле, но съдията не посочи бялата точка, макар че дузпата бе кристална!

Второто полувреме започна с натиск на "каталунците", които бяха решени на всичко, за да върнат поне едно попадение.

То дойде малко след малко повече от 50 минути игра, когато звездата Лионел Меси изпълни перфектно пряк свободен удар, и макар че топката не докосна мрежата и бе избита от вратаря, се видя категорично, че това е станало на около половин метър зад голлинията.

Противно на очакванията голът не доведе до предимство в психологически аспект за "блаугранас", за което с основна заслуга бяха футболистите на Билбао.

В минутите след намаляването на резултата играчите на Валверде се опитваха да държат, доколкото е възможно, съперника си възможно най-далеч от наказателното поле и може да се каже, че им се получаваше до голяма степен.

Бързите Неймар, Суарес и Меси обаче имаха епизодични моменти, в които се отскубваха рязко от защитата, което налагаше да бъдат фаулирани. Особено Неймар, който понесе доста балтии, разбира се, не останали безнаказани.

Благодарение на скоростта си бразилецът успя да изкара два червени картона на играчи на "баските" - първо на Раул Гарси и Итураспе, които напуснаха преждевременно заради втори жълти картони.

След тях "каталунците" натиснаха противника си, но Лионел Меси направи страхотен пропуск малко преди края на редовните 90 минути, а буквално в последната атака в мача Серхио Бускетс нацели страничната греда и така Атлетик триумфира с 2:1!

Едно е сигурно - резултатът създава предпоставки за луд реванш, който е след няколко дни на "Камп Ноу".