Националната антикорупционна дирекция на Румъния започва проверка на футболните клубове в страната, които се финансират с общински средства, съобщава сайтът www.playsport.ro.
Според информация на тази медия, разследването е започнало преди около две седмици и първото ниво на проверка е отношенията между клубовете и агентите, които водят играчи или преговарят за подписването на договорите на тези футболисти.
Първото име в радара на разследващите е Богдан Апосту и връзките му с клуба УТА Арад. По време на треньорския период на Ласло Балинт групата футболисти беше съставена почти изцяло от Апосту. А самият треньор също беше представляван от същия агент. Така клубът попада почти изцяло под монопола на Апосту, а парите са от общината.
Антикорупционната агенция поиска от Футболната лига ред документи, по-точно някои договори за ангажиране на футбoлисти, и Лигата вече ги предостави на прокурорите. Сигналът е подаден от човек, близък до клуба в Арад, а подозренията са свързани с изтичане към агенти на определени суми, идващи от публичния бюджет.
През последните години кметството в Арад е осигурило между 800 000 и 1,4 милиона евро в бюджета на клуба УТА. В момента интерес към клуба има от група нови акционери, които обаче са поискали одит, преди действително да поемат управлението на клуба. Операцията по прехвърляне на клуба от общината към новите инвеститори спряха точно заради това изискване.
"Файлът Aпосту-УTA" обаче е само връх на айсберга, твърдят източници на медията. Прокурорите се насочват към по-широка група бизнесмени и техните връзки в публичните парични транзакции. И тук ще бъдат в списъка клубове като Арджеш (Питещ), Академика Клинчени, Киндия (Търговище), Миовени и Волунтари, но също и Корвинул (Хунедоара) - клуб от трета лига, но подкрепян от кметството, където пак този агент е много ангажиран по отношение на играчи, плюс че е представител и на старши треньора Флорин Максим.
Но Богдан Апосту не е единственият, който ще бъде проверен. Той просто е първият в поредицата, а УТА Арад клубът, за когото е подаден сигнал.
Много отбори имат подкрепа от общините в Румъния, но държавата се опитва да въведе максимално прозрачен начин на управление. Мотото на новия министър на спорта Сорин Гриндяну е, че след като държавата осигурява средства, има право и да контролира как се харчат те. Затова е абсолютно неприемливо когато един човек, футболен мениджър, си прави частен, монополен бизнес с общински клуб.