Най-силната българска бадминтонистка Петя Неделчева отпадна по изключително драматичен начин на полуфинала на турнира от Супер сериите в Джакарта (Индонезия) с награден фонд 250 000 долара.

Десетата в световната ранглиста отстъпи на осмата Ван Чен от Хонконг с 21:23, 21:14, 19:21 в трилър, продължил почти един час (56 минути). Така Петя за втори път не успя да осъществи мечтата си да играе финал в състезание от най-престижната верига в този спорт.

В първия гейм играта бе равностойна, но в края му азиатката дръпна с 20:19, след което Неделчева спаси два геймпойнта преди да капитулир Втората част бе изцяло за българката, която диктуваше темпото и реализира няколко фантастични пера на мрежата. Решителният контрагейм вървеше точка за точка, но при 20:19 за Ван удар на 23-годишната старозагорка излезе на сантиметър в аут, което реши и мача. Куриозно е, че като цяло нашата бадминтонистка спечели повече точки в мача - 61:58. Българката и английският дует Гейл Еймс/Дона Келог бяха единствените родени в Европа състезателки, които стигнаха до място сред четерите най-добри. Нашето момиче заработи 2800 долара от наградния фонд.

"Много ме е яд, защото само две точки не ми стигнаха за финал, но мисля, че играх отлично и само липсата на шанс ми попречи да победя", каза за Топспорт.бг Петя от Джакарта.

С достигането си до тази фаза Петя Неделчева изравни постижението си в Супер сериите от януари, когато игра полуфинал в Южна Корея. Тя се класира на четвъртфинал и в първия турнир от сериите в Малайзия, също през януари.

От 1 май резултатите от турнирите важат и за олимпийски квалификации, които ще завършат в края на април 2008 година.