Общински футболен клуб Спартак (Пл) е напът да стане факт съвсем скоро. Подобно развитие на нещата отдавна е мечта за феновете под Панорамата, които през годините постоянно изтъкваха поемането на клуба от Община Плевен като единствен начин за гарантиране на съществуването му. Тяхната инициатива намери разбиране от страна на местната власт чак сега, но пък обещава да даде нов тласък в развитието на Спартак и дано той е този, който ще върне клуба сред най-силните.

Покрай емоциите около решението за бъдещето на Спартак обаче е напът да се случи още нещо, което някак си остава встрани, а е толкова важно.

ОФК Спартак обединява футбола в Плевен

До този факт се стигна след като най-изявените футболни деятели в града Даниел Митов и Стефан Доровски постигнаха договореност освен новият ОФК „СПАРТАК" да ползва лиценза на Сторгозия за „В" група, да се слеят и школите на Спартак 1919 и Сторгозия. Третата голяма плевенска школа - тази на Белите орли, от година на практика не съществува след като заради безпаричие стана част от тази на Сторгозия. Така по съвсем естествен път лицето на футбола в Плевен ще стане едно - СПАРТАК. Още по-хубаво е, че броят на трениращите деца и юноши няма да бъде редуциран, а ще се сформират по два отбора във всяка възрастова група. Естествено, броят на треньорите в школата ще бъде увеличен, използваните терени също ще са повече.

Обединението на целия футболен потенциал на Плевен в ОФК „СПАРТАК" е своеобразна препратка към славната история на клуба. Именно в думата „обединение" се крие тайната на успеха за плевенския футбол в „А" група. Още през 1949 г. градското ръководство взема решение за сливане на всички плевенски  клубове и така се сформира силният отбор Септември, който бързо печели място сред елита на България. Съществуването му обаче продължава по-малко от година заради взетото на общодържавно ниво решение по подобие на структурата в СССР и в България да се образуват Доброволни спортни организации (ДСО) на ведомствен принцип към съответните отраслови профсъюзи. Така Септември се разделя на пет Доброволни спортни организации и Спартак, влял се по-рано в обединения клуб, продължава самостоятелното си съществуване.

В началото на 50-те именно Спартак е ядрото, което служи за изграждането на нов силен плевенски отбор и резултатите не закъсняват. За няколко години в него се вливат останалите основни клубове в града, за да се стигне до 1958 г., когато „синьо-белите" печелят бронзовите медали в първенството. През следващите десетилетия Плевен разполага със силен отбор в лицето на Спартак, който се утвърждава като един от постоянните участници в „А" група.

Днес плевенската футболна общественост все по-ясно си дава сметката, че не разцеплението, започнало в началото на 90-те, а обединението на силите ще доведе до възвръщане позициите на Спартак. Крайно време е реваншистките настроения да се оттеглят от футболната сцена в Плевен и да се даде възможност на хората, които искат да постигнат нещо голямо, да го направят. Най-после налице е и един изключително важен фактор - желанието от страна на Община Плевен да заеме активна позиция във финансирането и управлението на клуба. Няма да е пресилено, ако се каже, че тази нейна стъпка поставя началото на нова ера в развитието на Спартак. В последните три десетилетия клубът беше прехвърлян от едни нечисти ръце в други, а ето че съвсем скоро той отново ще бъде не собственост на някого, а на Плевен.