С класирането си за полуфинала за купата на България Шумен повтори най-голямото си постижение в това състезание. Сегашният член на Източна "Б" група достига до полуфинал за купата (тогава носеща името на Съветската армия) преди 49 г.

През 1957 г. Шумен елиминира Славия на 1/4-финала с победа с 1:0 в мач, игран на собствения му стадион.

Полуфиналът обаче е в Плевен срещу местния Спартак, който разгромява Шумен с 6:1. Най-доброто класиране на Шумен за първенство е през сезон 1993/94 г., когато отборът завършва четвърти.

В началото на 90-те местният бизнесмен Гриша Топалов-Шогуна, впоследствие станал известен и като кредитен милионер, решава да създаде суперотбор.

Топалов привлича в своя "дриймтим" великите Божидар Искренов и Пламен Гетов, както и Тодор Праматаров, Росен Крумов, Антон Димитров-Пирожката, Виторио Павлов, Мариус Уруков, вратарите Румен Апостолов и Илиян Василев и др.

В последния кръг на първенството 1993/94 Шумен гостува на "Българска армия", като при победа над ЦСКА щеше да заеме второто място в крайното класиране.

След спорно съдийство на Веселин Богданов "армейците" печелят с 4:2 и те завършват втори след Левски. Шумен остава четвърти, но това означава първо в историята на клуба класиране в евротурнирите.

В турнира за купата на УЕФА Шумен отпада още от първия си съперник - кипърския Анортозис, след две загуби (0:1 и 1:2). Първият (и единствен до този момент) гол в Европа за Шумен е дело на Божидар Искренов (от дузпа).

Най-изявените играчи, които Шумен е дал през годините на българския футбол, са националите: вратарят Йордан Йосифов, бранителят Цоньо Василев и халфът Ивайло Киров. Последният популярен трансфер е продажбата на габровеца Мирослав Иванов на Левски.

Преди Втората световна война най-големият успех на Шумен е достигането до полуфинал за държавно първенство. На тази фаза от шампионата през 1937 г. отборът отпада след 0:1 от Спортклуб в София.